Kauzu jsme dříve sledovali ZDE

Ten byl sice již odsouzen za vydírání, ublížení na zdraví a podplácení na devět let do věznice s ostrahou, ale brněnský Nejvyšší soud včera vyhověl Kuncovu dovolání.

Soud nahradil rozsudek novým verdiktem, kterým Kunce uznal vinným ve věci vydírání, za to ho poslal nově do věznice s ostrahou na šest let. V části rozsudku, která se týkala míry viny ve věci ublížení na zdraví, ale soud poslal případ zpět krajskému dovolacímu soudu v Brně s pobočkou v Jihlavě.
Kunc pracoval v minulých letech ve žďárské pohřební službě. Údajně zastrašoval lidi, kteří s ním nechtěli spolupracovat. Například sanitáři, po němž chtěl, aby mu předával kontakty na pozůstalé, vyhrožoval likvidací. „Kunc provozoval kšeft s mrtvými a pozůstalými,“ uvedl státní zástupce Jan Mrlík.

Při projednávání před žďárským okresním a poté i před jihlavským krajským soudem bylo Kuncovi krom jiných činů kladeno za vinu, že v předloňském roce žádal po sanitáři patologie nemocnice v Novém Městě na Moravě, aby ho informoval o zemřelých a předával pozůstalým kontakty na jeho firmu.
Protože sanitář odmítl, najal dva muže, kteří ho maskováni kuklami přepadli, zbili železnými tyčemi a způsobili mu těžká zranění. Na jeho místo na patologii pak nastoupil dvaadvacetiletý mladík, jenž byl původně zaměstnán u uvedené pohřební služby, jíž za úplatu předával informace. Podle kriminalistů vyšetřování prokázalo, že za jeho působení se počet zakázek pro pohřební službu několikrát zvýšil.

Kunc se údajně podílel i na fyzickém útoku na sanitáře, údajně útok zorganizoval. Nejvyšší soud nyní ale nařídil krajskému soudu, aby znovu objasnil míru Kuncovy viny v této věci.

Kunc chtěl navíc například zlikvidovat majitele konkurenčních firem tím, že jim nechá zapálit nebo vyhodit do vzduchu auta.

Už dříve byl Kunc pravomocně odsouzen pro vydírání se zbraní. Proto na něj soudy nyní pohlížely jako na recidivistu. Za mřížemi byl Kunc od předloňského července, kauzou se opakovaně zabývaly soudy ve Žďáru nad Sázavou a Jihlavě, výše vyměřeného trestu se několikrát změnila.

Podle vyšetřovatele případu Pavla Kubiše byla kauza pohřební služby Anubis jednou z nejzávažnějších, které v posledních letech žďárští kriminalisté řešili. „A to jak s ohledem na rozsah věci, tak s ohledem na brutalitu jednotlivých činů. Pachatel se choval ke svým obětem velmi tvrdě. Navíc využil toho, že poškození nebyli silní – po fyzické i psychické stránce. Nelze se proto divit, že lidé jeho nátlaku podlehli. Podezřelý se neváhal předvádět a ukazovat střelné zbraně,“ uvedl na závěr vyšetřování Kubiš.