Vedení Měřína vydalo varování pro místní obyvatele. „Několik lidí se nám ozvalo, že jim nad domem lítá dron. Sem tam se na chvíli zastavil a různě se točil,“ vysvětlil prvotní impuls k tomu, aby úřad vydal varování, starosta Měřína Jiří Servít.

Městys nedostal z žádné organizace či z mapových portálů upozornění, že by snad někdo v lokalitě drony v tuto dobu používal. „Navíc se drony objevovaly až potmě, po deváté hodině večerní. Ptali jsme se i na policii, jestli tam nemají nějaké hlášení o použití dronů. Nic jsme nezjistili. Proto jsme raději místní varovali, aby si své domy více hlídali,“ poznamenal Servít.

Několik krádeží

Lidé v Měříně věří, že se takto někdo pokouší získat podrobnosti o jejich pohybu a o tom, zda zůstaly nemovitosti bez dohledu. „V okolí se v uplynulých týdnech objevilo hned několik případů krádeží. Například v Řehořově, Kamenici, Stránecké Zhoři nebo v Netíně. Takže je docela možné, že si pomocí dronů někdo připravuje půdu,“ okomentoval situaci měřínský starosta.

Policisté tvrdí, že žádné oznámení v souvislosti s výskytem dronů v lokalitě Měřína zatím nepřijali. „Rovněž jsme nepřijali od začátku roku oznámení o případech vloupání do domů v Měříně. Prověřujeme pouze oznámení o vloupání do dílen v katastru obce Netín,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

V Netíně se ale podle vyjádření tamní starostky objevilo krádeží více. „Hlásili nám to z celé jedné části Netína, že se jim něco ztratilo. Největší škodu měl jeden z místních soukromníků. U ostatních šlo o pár menších věcí,“ řekla starostka Netína Věra Prušová.

A stejně tak jako v Měříně se monitorovací drony objevily i na území Netína. „Dostala jsem informace od několika místních obyvatel, že drony nad Netínem létají. I proto jsme vyhlásili, aby byli lidé opatrnější a své nemovitosti si důkladně hlídali a zamykali,“ uzavřela Prušová.