Pod svícnem bývá největší tma. Tak zřejmě uvažoval sedmadvacetiletý David Bureš, který si ve Velkém Meziříčí na Žďársku zřídil kancelář v centru města, odkud nejméně rok a půl prodával ve velkém pervitin a marihuanu. Podle kriminalistů mu v tom pomáhal o tři roky starší překupník a dealer Jiří Klement. Aktuální kauzou se nyní zabývá Krajský soud v Brně. Oběma obžalovaným hrozí až dvanáct let za mřížemi. Bureš skončil ve vazbě.

Bureš si podle žalobce Jana Fichtnera založil kancelář ve Velkém Meziříčí záměrně. „ Využíval ji mimo jiné pro distribuci omamných a psychotropních látek. Ze sociální sítě Telegram, přes níž komunikoval se svými zdroji, je zjevné, že byl maximalista. Mnohdy chtěl nakupovat všechny drogy, co měl jeho zdroj v tu chvíli k dispozici,“ nastínil žalobce. Bureš podle obžaloby nakupoval marihuanu nejméně od května 2018 a pervitin od ledna 2020 až do svého zadržení v červenci 2021.

Brutální bitka v Jihlavě.
Hromadná rvačka: brutalita pouličních bitek na Vysočině roste

Marihuanu pravidelně odebíral od Tomáše Nechyby, který je stíhán samostatně. Scházeli se na autobusové zastávce ve Věžné nebo v Dolní Rožínce u zdravotního střediska či v Moravci. Bureš měl od Nechyby nakoupit asi patnáct kilogramů marihuany. Gram drogy přitom prodával za 200 korun. Na marihuaně si tak měl vydělat celkem asi 1,5 milionu korun.

Pervitin pak měl od neznámého zdroje z Ostravy i jiných míst republiky. Podle obžaloby šlo nejméně o jeden kilogram tvrdé drogy. Gram prodával za dva tisíce korun, což mu mělo vynést další nejméně dva miliony korun. „Na jeho účtech se podařilo zajistit přes jeden milion korun, což je podle mého názoru jednoznačný výdělek z trestné činnosti,“ podotkl Fichtner.

Bureš se přiznal jen částečně, a to k obviněním, která nemohl na základě svědectví nijak vyvrátit. Klement se nejprve ke všemu přiznal, později radikálně otočil. Obhájci Bureše u soudu naznačovali, že Klementovi vyšetřovatelé jeho výpověď předestřeli, navíc měl být v tu chvíli pod vlivem drog, proto se nebyl schopen ani pořádně vyjádřit. Žalobce Fichtner oponoval, že oba obhájci byli u výslechu Klementa přítomní, přesto nijak nezasáhli, když byl údajně podle nich veden nezákonně.

Ujížděl s třiceti gramy pervitinu

Bureše kriminalisté zadrželi loni 28. července u Velkého Meziříčí, když se s přítelkyní autem vracel z Ostravy. Policisté museli použít služební zbraň, protože se Bureš nehodlal vzdát a chtěl ujet. Údajně netušil, že jde o policisty. Důvod byl ale nasnadě, převážel třicet gramů pervitinu.

„U Velkého Meziříčí se na mě nalepilo nějaké auto a zepředu se na mě tlačila bílá dodávka. Poté jsem slyšel výstřel. Teprve poté se objevili policisté a začali mě vytahovat z auta,“ uvedl ke svému zatčení Bureš.

Žalobce upozornil, že policisté vystřelili, až když se snažil obžalovaný na policistu najet. „Pokud by trval na tom, že policisté stříleli dřív, než jeho auto zastavili, mohl by se dopustit ještě křivého obvinění,“ upozornil Fichtner.

Bureš už byl za prodej drog odsouzen žďárským soudem. V březnu 2019 dostal podmínku. Ta mu měla skončit letos v září. Před zadržením se živil jako prodejce elektroniky.

Chovatelka z Hrotovic přišla o celý chov.
Otrávená zvířata na Vysočině: chovatelce někdo pozabíjel králíky a morčata

Při posledním hlavním líčení soud četl pouze protokoly ze spisu. Jeden ze svědků v něm uvedl, že měl Bureš prodávat drogy i dětem. To ale obžalovaný rezolutně odmítl. Klement se z hlavního líčení omluvil.

Soud bude pokračovat příští týden. Zaznít by mohly závěrečné řeči. Kdy padne verdikt, není zatím jasné.