„S takovým trestem naprosto souhlasím, navíc si myslím, že doživotí je málo za to, co způsobil,“ říká pacientka Ladislava Fejfarová.

Petr Zelenka byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu, když pacientům záměrně podával lék na ředění krve Heparin. „Doživotí je málo a ještě má drzost se odvolat! Navíc jeho otec se ho takovým neuvěřitelným způsobem zastává,“ zlobí se Petr Zadina.

„Doživotí je málo. Je to neuvěřitelné, že něco podobného může udělat člověk, který se rozhodl pracovat ve zdravotnictví a měl lidem pomáhat. Všichni jeho kolegové ho měli za hodného kluka a on jim za zády zabíjel pacienty. To není člověk, ale had,“ konstatuje Alena Jakešová.

Čeho se oslovení pacienti obávají nejvíc, je, že si Zelenka může časem požádat o propuštění a nedejbože ho dostane.

Neuvěřitelné a nepochopitelné jednání bývalého zdravotníka ale pošramotilo na dlouhou dobu pověst havlíčkobrodské nemocnice. „Celých čtrnáct měsíců od zatčení pana Zelenky prožívaly rodiny obětí a přeživší pacienti, stejně jako personál nemocnice, zejména na oddělení ARO, nesmírně těžké a bolestné období,“ zdůrazňuje ředitel nemocnice Vít Kaňkovský.

Pro nemocnici je proto podle jeho slov velmi důležité, že tento tragický případ dospěl k projednání u soudu a byl vynesen rozsudek. „Dle našich informací se ale obhájce pana Zelenky na místě odvolal, rozsudek tedy zřejmě nenabude právní moci. Na definitivní hodnocení si proto budeme muset ještě počkat.

Navzdory tomu považujeme rozhodnutí soudu za důležitý předěl v tomto nesmírně tragickém případu,“ dodává ředitel.

Podle mluvčí nemocnice Petry Černo nemůže žádný rozsudek zmírnit bolest a utrpení lidí, kterých se tento případ nějakým způsobem dotýká.

„My všichni bychom byli určitě raději, kdyby se takový případ nikdy nestal,“ konstatuje s lítostí mluvčí nemocnice. Brodské zařízení se podle ní s následky selhání jednotlivce bude ještě dlouho vyrovnávat.