Jenom za prvních devět měsíců letošního roku řešili policisté přes sedm desítek případů vloupání právě do těchto nemovitostí. To je ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 číslo více než trojnásobné.

Zvyšuje se i škoda, již za sebou zloději nechávají. Za celý loňský rok se dokonce blížila téměř třem a půl milionu korun. „Od ledna do září tohoto roku evidují policisté ve žďárském okrese celkem 74 vloupání do rekreačních objektů se způsobenou škodou přes 590 tisíc korun. Počet vykradených objektů stoupá, a s tím také stoupá i způsobená škoda na jejich poškození nebo odcizených věcech,“ popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.
Elektronika, alkohol

A jaké věci si zloději z chat odnášejí nejraději? Dominují především cennosti jako elektronika, nejrůznější nářadí, zahradní technika, starožitnosti. Zloději málokdy přehlédnou také alkohol, potraviny nebo dokonce oblečení.

Ukázkový je v tomto směru případ z letošního podzimu. Pachatel se v období od 3. do 22. října vloupal do rekreačního objektu v obci Radešín na Novoměstsku.

Zloděj si odnesl věci za šest tisíc korun – elektrické nářadí, prodlužovací kabely a mnoho dalšího. Z kuchyně zmizelo víno i nealko pivo. Právě dlouhá nepřítomnost vlastníků nemovitosti, jako tomu bylo v tomto případě, může být pro lapku popudem k vloupání. „Majitelé by měli své letní sídlo nepravidelně navštěvovat, a to pokud možno i v zimě. Například odklizený sníh může případného pachatele odradit – nabudí zdání pravidelné kontroly nebo obývání,“ vysvětlila Martincová.

Slova Jany Martincové potvrzuje i šestaosmdesátiletá chatařka vlastnící nemovitost u Nového rybníka nedaleko Polničky na Žďársku. „Snažíme se tam jezdit celoročně. Vždycky poklidíme okolí, chajdu zkontrolujeme a obejdeme také chaty našich známých sousedů. Jednou už jsme jim bohužel museli volat, že mají vypáčené okenice. Moc se jim toho tehdy neztratilo, ale měli potom starosti s uklízením chaty a výměnou rozbitých oken,“ vzpomněla si chatařka.

Vytipované rekreační oblasti nepravidelně navštěvují i policisté, často doprovázeni služebními psy. Nepravidelnost v návštěvách oblastí s vysokou koncentrací chat a chalup je záměrná – nezvaní hosté tak nemohou přesně určit, kdy se strážci zákona v lokalitě objeví. Hlídky si dávají pozor i na výskyt podezřelých osob v okolí chat. A kam na Žďársku nejčastěji míří? „Do oblasti u Fajtova kopce, do okolí obce Netín, k Domanínskému rybníku, Skalskému dvoru, Velkému Dářku,“ vypočítala Jana Martincová.