Desítky věřitelů uvěřily podnikatelskému záměru Petera Freiwalda, že ve velkém rozjede výrobu sýrů. Mělo se tak stát v mlékárně Ovčácký sýr v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Podnikatel si od různých lidí a společností během čtyř let napůjčoval přes třicet milionů korun. Už jim ale neřekl, že jim jejich peníze nebude moci vrátit. V té době se už totiž podle zjištění úřadů topil v dluzích. Když došla věřitelům trpělivost, podali na něj trestní oznámení.

Podnikatel nakonec musel vše vysvětlovat před Krajským soudem v Brně, kde mu za zločin podvodu hrozil až desetiletý trest. „Obžalovaný byl uznán vinným a odsouzen k sedmi a půl letům do věznice s ostrahou. Kromě toho mu soud uložil zákaz činnosti na sedm let,“ informovala o aktuálním rozsudku, který padl v úterý 11. října, mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová.

Rozsudek není pravomocný. Freiwald se na místě odvolal. Rozsáhlou ekonomickou kauzou se tak ještě bude muset zabývat vrchní soud v Olomouci.

Deník chtěl požádat nepravomocně odsouzeného podnikatele o vyjádření, ale na telefon ani SMS nereagoval.

Dluhy na pronájmu

Podle státního zástupce Jana Adama se Freiwald před soudem hájil tvrzením, že nikoho podvést nechtěl. „Tvrdil, že peníze investoval do výroby sýrů. V plném rozsahu se to ale nestalo. Navíc si musel být vědom své špatné finanční situace. Ta pramenila z dřívějších dluhů a celkové platební neschopnosti. Společnost se nakonec ocitla v konkurzu,“ vysvětlil Adam.

Freiwald si podle obžaloby na provoz mlékárny půjčil v letech 2012 až 2016. V roce 2014 například uzavřel smlouvu se svým největším věřitelem na patnáct milionů korun. Freiwald se ve smlouvě zavázal, že zapůjčené miliony vrátí ve dvou splátkách do června 2015. „Dodnes se tak nestalo,“ podotkl žalobce Adam.

Obžaloba podnikatele viní ze zhruba padesáti případů, kdy si buď napůjčoval statisíce a miliony korun, či si objednal služby, které neuhradil. Jednalo se i o stavební či instalační práce nebo nákup zařízení. V některých případech uhradil jen část za objednané služby. Stovky tisíc korun dluží i za pronájem prostor pro podnikání včetně neuhrazených nákladů na energie. Miliony pak dluží i za smlouvy o půjčce a zástavu akcií.

Peter Freiwald nestál před soudem poprvé. V roce 2020 jej pražský soud uznal vinným ze zpronevěry a zatajování majetku před úřady. O rok později se v Brně zodpovídal z porušení povinností v insolvenčním řízení.