„Odvolací soud obžalovanému potvrdil pětiletý nepodmíněný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Klement půjde do vězení na čtyři roky,“ konstatoval státní zástupce z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství Jan Fichtner.

Soud v Olomouci navíc Burešovi udělil peněžitý trest 560 tisíc korun, což je o 260 tisíc více, než jaký mu dal Krajský soud v Brně. Kromě toho přijde o většinu z asi 1,1 milionu korun, které mu úřady zabavily na jeho účtech.

Ilustrační foto
Soud snížil tresty drogovým dealerům z Velkého Meziříčí

Bureš se bránil, že jsou to peníze z legálního obchodu s elektronikou, soud to ale viděl jinak. „Většina zabavených peněz pochází z prodeje drog. Pokud obžalovaný namítal, že měl v té době krámek s elektronikou, pak ten fungoval pouze jako takzvaná pračka špinavých peněz,“ podotkl Fichtner.

Rozhodnutí olomouckého soudu je pravomocné. Bureš ještě může využít dovolání k Nejvyššímu soudu, ale to nemá odkladný účinek na pravomocně uložený trest. Zda Bureš dovolání podá, či nikoli, není známo.

Vrchní soud podle žalobce není spokojený s tím, jak prvoinstanční soud odůvodnil množství drog, se kterým měli oba obžalovaní obchodovat. Ilustrační foto.
Vysoké tresty pro drogové dealery z Meziříčí neplatí. Odvolací soud je zrušil

Bureše brněnský soud původně poslal do vězení na devět let a Klementa na osm. S tím ale nesouhlasili a rozsudek napadli odvoláním. Částečně uspěli, když na popud olomouckého soudu jim soud v Brně tresty výrazně snížil.

Burešovi ale i tak hrozí mnohem vyšší trest. Před lety totiž dostal za drogy podmínku ve Žďáru nad Sázavou. Tu porušil, když drogy dál prodával. Nyní mu reálně hrozí proměnění podmínky na další nepodmíněný trest. Bureš by tak mohl ve vězení strávit celkem až sedm a půl roku.

Drogy a boj proti nim. Ilustrační foto.
Případ drogového doupěte v Meziříčí: rozsudek padne za týden

Sedmadvacetiletý Bureš si podle soudu založil kancelář v centru Velkého Meziříčí, odkud prodával marihuanu nejméně od května 2018 a pervitin od ledna 2020 až do svého zadržení v červenci 2021. Marihuanu pravidelně odebíral hlavně od Tomáše Nechyby, který je stíhán samostatně. V jeho případě byla pro vyšetřovatele záhada, proč se vůbec do riskantního podnikání pouštěl, když zdědil milionový majetek. Nechyba se nyní snaží uzavřít dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Návrh už je na soudě v Brně. Zatím ale není jasné, kdy kvůli tomu soud zasedne.

O KAUZE:

- Sedmadvacetiletý David Bureš si podle soudu založil kancelář v centru Velkého Meziříčí, odkud prodával marihuanu nejméně od května 2018 a pervitin od ledna 2020 až do svého zadržení v červenci 2021.
- Drogové doupě v centru Velkého Meziříčí zásoboval osmatřicetiletý Tomáš Nechyba z Moravce na Žďársku.
- Bureše kriminalisté zadrželi loni 28. července u Velkého Meziříčí.
- Před pár dny odvolací soud potvrdil Davidu Burešovi pětiletý nepodmíněný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Klement má jít do vězení na čtyři roky.