Zloději ve věku šestnáct, osmnáct a dvacet šest let si oběť vyhlédli náhodně. „Asi hodinu před přepadením jezdili podle svých slov po Žďáře a přemýšleli, kdo bude snadným cílem. Poté si právě všimli devětadvacetileté poškozené,“ uvedl kriminalista Pavel Kubiš.

S autem proto zastavili a dva z nich – šestnáctiletý a šestadvacetiletý – vystoupili. „Pomalu se pak k ženě přibližovali. Šestadvacetiletý pachatel k ní přistoupil a z ramene jí strhl kabelku. Oba poté znovu naskočili do vozu a z místa ujeli,“ popsal incident policista a dodal, že ženě vznikla škoda ve výši dvaceti tisíc korun.

Lapkové z Velkomeziříčska toho však mají podle kriminalistů „na triku“ mnohem víc. V noci z 29. na 30. ledna letošního roku například kradli v budově bývalého kravína v Moravských Křižánkách. „Odnesli si tam odsud dvě stě litrů motorové nafty a zanechali za sebou pětatřicetitisícovou škodu,“ sdělil Pavel Kubiš.

Podle strážců zákona s nimi byl v Křižánkách ještě pátý zloděj, toho se policistům ale zatím nepodařilo chytit.

Mladíci tak mají podle strážců zákona na zodpovědnost trestný čin krádeže a nejstarší z nich i trestný čin řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí. Až do roku 2010 mu byl totiž soudem udělen zákaz řízení motorových vozidel. „A my ale víme, že část cesty do bývalého kravína na Křižánkách za volantem seděl,“ doplnil policista.

Mladíkům za jejich trestné činy hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.