Úplně překvapená z toho dopisu ale nebyla. Už několik týdnů věděla, že kauza skončí vrácením sporného pozemku do majetku města. Pravomocně o tom rozhodl Okresní soud v Pelhřimově dokonce už 11. května.

Zvrátit další kroky mohlo už jen případné nové odvolání ze strany Arcibiskupství pražského. „Samozřejmě nevím, jak se k tomuto rozsudku postaví Arcibiskupství pražské. Odhadovala bych, že už se odvolávat nebudou, když k tomu vydal Nejvyšší soud závazné stanovisko, ale vědět, jaký zvolí postup, pochopitelně nemohu,“ dodala starostka Bečková.

Za pár týdnů se její intuice potvrdila jako správná. Během lhůty, která je pro podání odvolání k rozsudku prvoinstančního soudu stanovena, dorazila na radnici do Červené Řečice jiná zásadní zpráva. „Arcibiskupství nám oznámilo, že v tomto sporu už další odvolání podávat nebude, takže tím pádem rozsudek z 11. května nabyl právní moci,“ připomínala sled událostí v posledním čtvrtroce Zdeňka Bečková.

Ilustrační foto.
Zákaz koupání v rybníku Sykovec trvá už devátý týden

Spor trval od konce roku 2015, kdy Arcibiskupství pražské podalo v rámci takzvaných církevních restitucí žalobu na určení vlastnického práva k nemovitosti. Žaloba se týkala právě onoho čtyřhektarového pozemku na okraji Červené Řečice, města, na jehož katastrálním území Arcibiskupství pražské historicky vlastnilo a i dnes vlastní řadu nemovitostí.

Soudy se sporem začaly zabývat v roce 2016. Tehdy Okresní soud v Pelhřimově i odvolací Krajský soud v Českých Budějovicích přiřkly čtyřhektarový pozemek na okraji Červené Řečice arcibiskupství, které se o pozemek přihlásilo s restitučními nároky právě jako historický vlastník.

Okresní soud v Pelhřimově vynesl rozsudek 12. ledna 2016, táborská pobočka Krajského soudu České Budějovice, kam se věc dostala po odvolání ze strany Červené Řečice, rozsudek potvrdila přesně o čtyři měsíce později, tedy 12. května 2016.

Město následně podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, dalšího zhruba jeden a půl roku se nedělo nic. Zpráva z Nejvyššího soudu přišla až letos na jaře, Nejvyšší soud 27. března dva roky starý rozsudek prvoinstanční a odvolacím soudem následně potvrzený rozsudek zrušil.

Arcibiskupství na rozhodnutí Nejvyššího soudu nereagovalo nikterak konfrontačně. Naopak mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman v dubnovém vyjádření pro Deník uváděl, že jde o záležitost komplikovanou a že porada o dalším postupu na arcibiskupství bude až v květnu.

Zdeňka Bečková po celou dobu trvání sporu věřila, že se pozemek na list vlastnictví města vrátí. „Ani dva úvodní rozsudky, které byly pro město nepříznivé, to nezlomily. Byla jsem přesvědčena, že je právo na naší straně. I proto jsem na klíčovém jednání zastupitelstva prosazovala, abychom podali dovolání k Nejvyššímu soudu, abychom využili všech dostupných zákonných prostředků,“ ohlédla se za uplynulými měsíci starostka Červené Řečice.

Čtyřhektarový pozemek mezi fotbalovým hřištěm a novým hřbitovem měla Červená Řečice zapsaný na listu vlastnictví od roku 2005. V územním plánu byla lokalita vyčleněna pro bytovou výstavbu, odhadem by zde mohlo vzniknout třicet stavebních parcel. „Pro další rozvoj města je pozemek nesmírně důležitý. Mezitím jsme koupili pozemek v lokalitě Pražská, zájem o parcely nám potvrdil, že lidé chtějí v Červené Řečici stavět. Teď vidím budoucnost rozvoje našeho města docela optimisticky,“ dodala Zdeňka Bečková.


Soudy o pozemku u Červené Řečice

Okresní soud Pelhřimov (12. 1. 2016): pozemek patří arcibiskupství
Krajský soud České Budějovice (12. 5. 2016): pozemek patří arcibiskupství
Nejvyšší soud (27. 3. 2018): rozsudky se ruší, kauza vrací k Okresnímu soudu do Pelhřimova
Okresní soud Pelhřimov (11. 5. 2018): pozemek patří městu
Poznámka: Arcibiskupství pražské se neodvolalo, rozsudek nabyl první moci a pozemek by v červenci 2018 zapsán na list vlastnictví města Červená Řečice.

Sedm stážistů ze Španělska zamířilo na čtvrt roku pracovat do Pelhřimova.
Stážisty ze Španělska chválí i zaměstnavatelé