„Hlídka z důvodu podezření z porušení práv k ochranné známce zajistila zboží, které bylo přepravováno ve vozidle Opel Omega combi maďarské imatrikulace, jehož řidič byl rumunský státní příslušník,“ informovala mluvčí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková.

Klamavé praktiky

Případ zadržení podezřelého zboží byl neprodleně konzultován se zástupcem firmy Andreas Stihl, který zaslal odborné vyjádření v tom smyslu, že zajištěné pily rozhodně nejsou originály. Škoda způsobená majiteli ochranné známky byla odhadnuta na třičtvrtě milionu korun. „Došlo k porušení zákona o ochraně spotřebitele. Jedná se o klamavé obchodní praktiky, což je nabídka, prodej a skladování zboží či služeb porušující některá práva duševního vlastnictví. Tento případ dále šetří Celní úřad Jihlava,“ přiblížila celní mluvčí Temňáková..

Ve správním řízení v souvislosti se zákonem o ochraně spotřebitele hrozí tomu, kdo poruší zákaz používání nekalých obchodních praktik, pokuta až do výše pěti milionů korun. „Většinou se to odvíjí od způsobené škody, eventuálně jde o opakovanou činnost a podobně. Celní úřad může rovněž rozhodnout o propadnutí zboží, což se u padělků děje téměř vždy,“ dodala Lada Temňáková.

Další padělky

Na Vysočině byly padělky pil celníky objeveny už dříve, a to na Havlíčkobrodsku. Pouze s tou výjimkou, že se jednalo o napodobeniny značky Husqvarna, které byly „se slevou“ nabízeny přímo na ulici.

U imitovaného zboží - třeba zrovna jako jsou padělané motorové pily - však reálné nebezpečí hrozí i případným kupcům, které zláká výhodná cena „značkového“ artiklu. „Toto zboží bývá vyrobeno z podřadných materiálů a práce s ním by tak mohla být zdraví nebezpečná. Nehledě na to, že neexistuje možnost reklamace,“ uvedl ředitel Celního úřadu Žďár nad Sázavou Jan Holeček.