Na nesrovnalosti v účetnictví obce upozornila následná finanční kontrola. Policisté z třebíčského územního odboru se případem začali zabývat loni v listopadu. Vyšetřování trvalo osm měsíců.

„Kriminalisté provedli důkladné šetření v obci a obecním úřadu, prověřovali vedení jejího účetnictví, vyžádali si a prostudovali velké množství písemností, dále kriminalisté zajistili a vyhodnotili obsah výpočetní techniky a provedli také výslechy osob," líčila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Tehdejší starosta Matoušek vinu od počátku odmítal. Peníze si podle vlastních slov vypůjčil. Přiznal, že udělal chybu, ne však zločin. „Obvinění je nesmyslné," potvrdil své dřívější stanovisko. „Dál to nebudu komentovat. Co jsem chtěl říct, jsem už řekl v minulosti. Bohužel si tím procházím stále dokola, a nehodlám se v tom dál pitvat," doplnil.

Třetinu vrátil

Již dříve řekl, že o údajných půjčkách věděl pouze on. Peníze hodlal vrátit stejně tak, jako se mu to povedlo v případě asi jedné třetiny celkové sumy. V majetku obce tak stále chybí nejméně 600 tisíc korun. Obecní prostředky většinou vyváděl postupně a po desítkách tisíc korun. Podle policie pro vlastní potřebu.

Krátce po propuknutí kauzy, v závěru prosince, odstoupil Matoušek z funkce starosty, kterou zastával čtvrtým rokem. Po Novém roce jej nahradil místostarosta Jiří Bechný. Hned po zvolení se však podle svých slov setkával s administrativními nedostatky.

Výsledek policejního vyšetřování nového starostu nepřekvapil. „Bylo od počátku jasné, že to takhle musí skončit. Jinak to nemohlo dopadnout," mínil Jiří Bechný.

Společně s místními teď bude očekávat verdikt soudu, který by měl policejní obvinění potvrdit nebo naopak vyvrátit. „Od občanů je často slyšet, že to trvá až příliš dlouho, a samozřejmě mezi nimi kolují dezinformace. Třeba, že se to zamete pod koberec jako jiné věci v naší zemi. Podstatné je, aby z toho byl jasný závěr a bylo to za námi. Obec totiž žije dál," poznamenal.

Obyvatelé Rapotic zažívají ve vztahu k případu hlavně nejistotu. „Nikdo pořádně neví, co a jak je nebo bylo," řekl místní Ladislav Váňa. On sám viděl Petra Matouška naposledy vloni. „Už tady ani nehraje fotbal tak jako dřív," připomněl.

Sedmatřicetiletý Matoušek dál zůstává v sedmičlenném obecním zastupitelstvu. Jeho zasedání se pravidelně účastní, i když z posledního veřejného jednání se omluvil. „My ho vyloučit nemůžeme. Je to na něm," podotkl Jiří Bechný.

Bývalý starosta Matoušek podle svých dřívějších slov o odchodu ze zastupitelstva přemýšlel. Nyní to ale vypadá, že v něm ještě tři měsíce, které zbývají do komunálních voleb, zůstane.

„Do účetnictví nebo zásadních věcí úřadu nemá přístup. Není v žádné kontrolní nebo jiné komisi. Má pravomoci pouze běžného zastupitele," řekl rapotický starosta.

Zajištěný dům

Petra Matouška policie stíhá na svobodě, i vzhledem k dosud čistému trestnímu rejstříku. „V rámci trestního řízení byla zajištěna nemovitost, kdy se jedná o dům, jehož majitelem je obviněný muž, a to jako náhradní hodnota do hodnoty způsobené škody," řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Třebíči Antonín Vlček.

Dům Petra Matouška byl ještě na počátku vyšetřování na prodej. Po zásahu kriminalistů s ním však již nakládat nemůže. Matouškovi hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v trvání dvou až osmi let.