Obžaloba je viní z toho, že uzavírali fiktivní smlouvy za práce, které nebyly nikdy provedeny. Na úkor obce se tak měli obohatit o více než 900 tisíc korun. Za zločiny a přečiny zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku jim hrozí trest od tří do deseti let, náhrada škody a zákaz výkonu podobných funkcí v budoucnosti.

„Celé je to křivé obvinění. Popírám, že bych se nějak obohatil na úkor obce. Starosta by měl jít příkladem a o to jsem se snažil," řekl soudu úvodem devětašedesátiletý František Němec, který byl starostou Cejle už od roku 1994.

Jako starosta uzavíral smlouvy s různými, převážně místními lidmi o provedení prací ve prospěch obce. Jednalo se například o sečení a sušení trávy, úklid či práce v lese. Jenže podle obžaloby do účetnictví ukládali i desítky fiktivních faktur na práce, které pro obec nikdy nikdo neprovedl.

„Není to pravda. Všichni lidé dostali za práci zaplaceno. Kdyby to tak nebylo, tak by si to nikdo z nich nenechal líbit a ozvali by se," podotkl Němec.

Během výslechu však přiznal, že bylo běžnou praxí rozepisovat vykonanou práci i na jiné lidi, kteří ji skutečně nevykonali.

„Bylo to kvůli tomu, že si lidé mohli vydělat na dohodu o provedení práce pouze za sto hodin. Aby si mohli vydělat víc, museli jsme tyto hodiny psát na někoho jiného, ale všichni zaplaceno dostali," popsal Němec, jak to na obci chodilo.

Podle jeho obhájce Jana Herouta jde sice o obcházení zákona, ale nejde o trestný čin. „Můj klient se v žádném případě nijak neobohatil. Práci, kterou zadal, byla vždy řádně ve prospěch obce odvedena a odměněna," míní Herout.

František Němec byl z funkce starosty odvolán v roce 2008. Vedení obce tehdy převzala místostarostka Dana Poláčková.

Ta pokračovala v zavedené praxi. „Bylo to i kvůli tomu, že si obec nemohla dovolit zaplatit více zaměstnanců. Musela by za ně platit vysoké odvody na pojistném a dovolené. Dohody se s nimi uzavíraly nejprve ústně, teprve později byly uzavírány i papírově. Odpracované hodiny si vedli sami na lístečky, které nám nosili. Z nich jsme potom vypočítali odměnu," popsala devětapadesátiletá Poláčková. Také ona odmítla, že by se jakkoli obohatila.

NARAZILA NA PODEZŘELÉ FAKTURY

František Němec se do funkce vrátil v roce 2010. V roce 2012 se stala starostkou Pavlína Nováková. Ta pak v účetnictví narazila na podezřelé faktury. Trestní oznámení po poradě s ostatními zastupiteli obce podala v roce 2013.

„Nejprve nás zarazily podpisy na fakturách. Pochybovali jsme o jejich pravosti. Poté nás překvapil objem odvedené práce a vynaložených peněz. Bylo divné, že obec platila za sušení trávy nebo za odstraňování ledu ze stromků. Vůbec jsem si to nedovedla představit," uvedla u soudu Nováková.

Podle informací Deníku ale bylo prvotním impulsem to, že pro obec měla odvést práci i příbuzná Novákové. Ta ale řekla, že žádnou práci nedělala, ani nedostala peníze. Podobné to pak bylo u dalších lidí.

Zatímco František Němec včera u soudu vedl spíše emotivní řeč, kterou se snažil obhajovat svou práci pro obec, Dana Poláčková se zaměřila na vysvětlení konkrétních finančních nesrovnalostí. Z připraveného papíru se vyjádřila ke každému člověku, který byl v obžalobě uveden, a vysvětlila, za co peníze dostal či nedostal.

„Někteří lidé sami chtěli, abychom peníze napsali na někoho jiného. Bylo to například ze zdravotních důvodů nebo proto, že si podle zákona nemohli vydělat víc peněz, protože by přišli o trvalé sociální dávky. V jiných případech zase byla odměna chybně vykázána," vysvětlila Poláčková, jež se domnívá, že trestní oznámení na ni Nováková podala, protože se jí tehdy chtěla zbavit. Nováková to však odmítla.

Soud v úterý vyslechl i bývalé účetní obce. Podle nich byly peníze vyplaceny za odvedenou práci a rozepisování odměn na jiné lidi bylo běžnou praxí. Jedna z účetních prohlásila, že se to děje dodnes.

U soudu zaznělo i to, že když vyšly nesrovnalosti najevo, nabízela Poláčková obci dohodu o náhradě škody. „Poradil mi to právní zástupce. Bylo to myšleno jako záloha, pokud by mi později dokázali nějakou škodu," vysvětila Poláčková.

Hlavní líčení bude pokračovat i v dalších dnech. Kdy padne rozsudek, zatím není jasné.

Soud bude muset zřejmě vyslechnout větší množství svědků.