Bývalá pracovnice jihlavského magistrátu Petra Schleisová v pondělí u Okresního soudu v Jihlavě usedla na lavici obžalovaných. Státní zástupce Kamil Špelda ji viní ze zpronevěry bezmála šedesáti tisíc korun.

Podle obžaloby v letech 2008 až 2012 jako pracovnice CzechPointu přijala 4 900 žádostí o výpis z rejstříku trestů, z toho 1 144 nezaúčtovala a peníze si nechala pro vlastní potřebu. Magistrátu tak měla způsobit škodu 58 250 korun. Petra Schleisová zatím uhradila 9 050 korun. V pondělí se hájila tím, že nic z obžaloby není pravda a žádné peníze nezpronevěřila. „Byla jsem obviněna na základě nedůkladné kontroly, kterou dělali úředníci, kteří nerozuměli tomu, jak systém fungoval," uvedla devětatřicetiletá Petra Schleisová. Podle ní se běžně stávalo, že ona udělala výpis a zaúčtování za tuto službu se vykázalo na jiné pokladně. „Soud by si měl vyžádat pokladní knihy a vše důkladně spárovat," poznamenala Petra Schleisová, která se navíc snažila přesvědčit soud, že šlo o komplot proti její osobě, protože se snažila poukázat na různé nedostatky. „Pokud máme seznam výpisů rejstříku trestů a platby v pokladnách, kdy ze 4 900 žádostí není 1 144 zaúčtováno, tak se dá těžko mluvit o nějakém drobném pochybení," upozornil žalobce Kamil Špalda.

Navíc úředníci udělali kontrolu i další pokladny a zjistili pouze dvě pochybení. „Každý úředník má své heslo, pod nímž se do systému přihlašuje," podotkl tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal, který byl vyslechnut jako svědek.

Podle něj se Petra Schleisová po první kontrole, kdy bylo zjištěno manko 9 050 korun, přiznala. „Tehdy nám řekla, že peníze špatně zaúčtovala. Proto jsme jí nabídli výpověď dohodou a srážky z platu. Paní s tím souhlasila. Bez toho bychom jí nemohli na plat sáhnout," uvedl tajemník Lubomír Dohnal.

Petra Schleisová, která je samoživitelka dvou dětí a donedávna pracovala brigádně na Energetickém regulačním úřadu v Jihlavě, v pondělí uvedla, že byla k výpovědi donucena pod psychickým nátlakem. To Lubomír Dohnal kategoricky vyloučil. „Snažili jsme se být korektní, ale vidím, že jsme mohli být mnohem tvrdší," řekl Dohnal.

Hlavní líčení v pondělí soudkyně Dagmar Trnková Koutníková odročila na duben. Vyslechnuti budou tehdejší spolupracovnice Schleisové.