Tato částka představovala náhradu škody, která měla Budišovu a firmě Bono Publico vzniknout poté, co Třebíč vycouvala ze společného projektu na opravu místních zámků. Tečku za sporem udělal v úterý 31. března Krajský soud v Brně, když zamítl odvolání Budišova, a potvrdil tak rozsudek Okresního soudu v Třebíči z dubna 2013. Ten už tehdy rozhodl, že Třebíč nic platit nemusí.

„Krajský soud potvrdil rozsudek soudu prvního stupně, protože uplatněný nárok žalobce byl promlčen. Rozhodnutí soudu je pravomocné," informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

Právníci městysu Budišova a společnosti Bono Publico zváží případné využití mimořádného opravného prostředku – dovolání k Nevyššímu soudu.

„Jsme přesvědčeni o tom, že náš nárok měl být posuzován podle obchodního zákoníku, nikoli občanského, pak by promlčen nebyl.

Kdyby to tak nebylo, tak bychom se nesoudili. Jenže soud má jiný názor a my ho musíme respektovat. Až si prostudujeme písemný rozsudek, tak zvážíme, jestli si podáme dovolání, či nikoli," řekl Deníku právní zástupce žalující strany Petr Šurka.

Třebíč z projektu vycouvala po mediálně provařené kauze Bono Publico, ve které se řešilo zneužití evropských dotací.

Soud tehdy sice žádné zneužití neprokázal, a projekt se poté mohl ještě uskutečnit, jenže ve zkrácené lhůtě patnácti měsíců místo původních třiceti.

Za tu dobu se opravy podle bývalého vedení Třebíče nedaly stihnout, a protože podmínkou poskytnutí dotací byla účast obou měst, projekt padl. A společnost Bono Publico s městysem Budišov Třebíč zažalovaly. Jenže neuspěly.

Vedle přímých nákladů na již vypracovaný projekt započítali Budišovští také dotaci, o kterou městys přišel, a vyčíslili i důsledky zhaceného plánu a ušlý zisk.

„Spatřujeme zde poškození ve výši přiznané dotace. Otázka ušlého zisku je samozřejmě otázkou hypotetickou, ovšem i tuto částku považujeme za částku, která byla po právu žalována," řekl před dvěma lety u soudu v Třebíči Petr Šurka.

Nejen, že Budišov a společnost Bono Publico nevysoudily žádnou náhradu škody, ale teď budou muset zaplatit soudní výlohy a odměnu najatým právníkům Třebíče.

Náklady se mohou vyšplhat vysoko

Konečnou částku brněnský soud teprve vypočítá a strany se ji dozví v písemném vyhotovení rozsudku. „O nákladech řízení bylo rozhodnuto, ale zatím není písemně vyhotoveno," upřesnila mluvčí Polachová.

Podle brněnského advokáta Radka Ondruše, jehož tým ve sporu zastupoval město Třebíč, se mohou náklady vyšplhat hodně vysoko. „Předpokládáme, že to výrazně převýší jeden milion korun," odhadl Radek Ondruš.

Tvrdí, že žaloba byla podána naprosto zbytečné, protože byl žalován promlčený nárok, což měla protistrana podle Ondruše vědět.

„Dalších pár set tisíc korun vyhodili oknem, když se naprosto zbytečně odvolávali," dodal brněnský advokát.

Starosta Budišova Petr Piňos se k výsledku soudního sporu nechtěl vyjadřovat, protože čeká na písemný rozsudek.

„Teprve až se seznámíme se všemi argumenty, poradíme se s našimi právními zástupci a dohodneme se, co dál," řekl Deníku Piňos.

Městys Budišov a Bono Publico musejí podle úterního rozhodnutí krajského soudu zaplatit soudní výlohy do tří dnů od doručení písemného rozsudku.