Devětadvacetiletý muž byl 10. března 2007 nalezen v nočních hodinách mrtev v jednom z bytů na bystřickém Masarykově náměstí. Příčinou jeho smrti byl podle lékařů průstřel srdce.

Z tragédie je obžalován jeho bratranec Dalibor Hora. Dvaatřicetiletý muž svoji vinu popírá. „V den, kdy k tragédii došlo, jsem si byl zastřílet legálně drženou zbraní v Lísku, kde máme les. Po návratu jsem pistoli odložil v bytě a šel jsem za Petrem. Sešli jsme se kolem sedmé večer a popíjeli jsme. Chtěli jsme u něho v bytě malovat, ale zjistili jsme, že nám k tomu nějaké věci schází, proto jsme se rozhodli, že půjdeme ke mně,“ vypověděl obžalovaný.

Výsledky znalec u soudu zpochybnil

„Chvíli jsme hráli hry na playstationu a já si šel poté lehnout. Když jsem se probudil, viděl jsem, jak Petr leží na zemi. Hned jsem šel k němu a začal mu dávat masáž srdce a umělé dýchání. Pak přijeli přivolaní lékaři,“ doplnil Dalibor Hora.

Jeho výpověď se však liší od výpovědi Petrovy maminky Marie Horové. „Týden po pohřbu Petra jsem Daliborovi psala, ať za mnou přijde. Po městě šly totiž fámy, že si to syn způsobil sám. Dalibor za mnou přijel a říkal mi, ať těm řečem nevěřím, že to byla nehoda. Prý šel na záchod a uviděl na komodě v chodbě zbraň. Chtěl ji uklidit, ale když ji bral, spadla mu, a když ji chytal, vystřelila,“ řekla u soudu se slzami v očích maminka zastřeleného muže.

Jak žena tvrdí, chtěla svému synovci původně odpustit. „I takové nešťastné náhody bohužel k životu patří. Měla jsem ho opravdu ráda. Ale teď, když to všechno popírá, se na něj nemůžu ani podívat,“ doplnila s pláčem.

Výsledky kriminalistického ústavu, ze kterých vyplynulo, že si Petr Hora smrtelné zranění nemohl způsobit sám, však včera zpochybnil soudní znalec Zdeněk Štěpánek.

„Podle mě mohla být vzdálenost, z níž se střílelo, i čtyřicet centimetrů. Takže si podle mě smrtelné zranění sám způsobit mohl. Navíc je podle mého názoru nemožné, aby byl Petr Hora zastřelen, když zbraň padala z komody, jak zde zaznělo,“ dodal znalec. Rozsudek včera u soudu vynesen nebyl. Nařízeny budou totiž další expertizy z oboru balistiky.