Čtyřiapadesátiletý zakladatel dnes už zkrachovalé školy bojových umění pro bývalé vězně v Havlíčkově Brodě je v současné době sám ve výkonu trestu. Před časem byl potrestán soudem v Havlíčkově Brodě za zpronevěru posilovacího stroje za šedesát tisíc korun. Tehdy dostal také osmnáct měsíců nepodmíněně.

Středeční rozsudek jihlavského soudu zatím není pravomocný. Vidocgue se ještě může proti rozsudku odvolat. Na včerejší soud však odmítl z vězení přijít. Jeho obhájkyně se proto v soudní síni k případnému odvolání nevyjádřila. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Pokud by středeční rozsudek nabyl právní moci, čeká Zdenka Vidocqua o osmnáct měsíců delší pobyt ve vězení.

Zpronevěrou hracího automatu, za niž hrozilo Zdenku Vidocquovi až pět let vězení, se začal soud zabývat už loni v listopadu. Tehdy byl obžalovaný do soudní síně přiveden vězeňskou stráží. Od státního zástupce Jana Kadlece si tehdy vyslechl obžalobu.

„V listopadu 2013 si do boxerského klubu v Jihlavě pronajal od firmy hrací automat, který však po nějaké době zmizel a majitel se po něm marně sháněl. Vidocque neplatil za pronájem ani provize z vydělaných peněz. Vidocque automat vydal až po několikaměsíčních peripetiích," uvedl žalobce.

„Pronajali jsme mu tři automaty. Dva jsme si nakonec odvezli, ale třetí byl pryč. Sliboval, že ho vrátí, ale nakonec to trvalo čtyři měsíce. Co se s automatem dělo netuším," řekl před soudem jednatel firmy Rudolf Denke.

Vidocque automat vrátil s poškozeným zámkem od kasy, ale jinak byl funkční. „Netuším, jestli se na něm hrálo a jestli vyděl nějaké peníze. To už nezjistíme," podotkl Denke.

Vidocque se hájil tím, že automat pouze převezl do jiné provozovny v Havlíčkově Brodě. Jenže podle jednatele to je jednoznačné porušení smlouvy, protože firma nad automatem za zhruba sto tisíc korun ztratila kontrolu.

Již v minulosti několikrát odsouzený Vidocque tvrdil, že automat musel přemístit kvůli rekonstrukci sociálního zařízení v boxerském klubu.
„Navíc nám automat vyhazoval v podniku opakovaně pojistky a hrozilo nebezpečí požáru," dodal Vidocaque.

Jednatel firmy velmi brzy kontaktoval policii. Vidocque nakonec letos v květnu automat firmě vrátil. Vzhledem k poškozenému zámku a kasičky není vyloučeno, že automat vydělával peníze někde jinde.

Vidocque dluží peníze mnoha lidem. Dluhy po něm zůstaly i poté, co zkrachovala internátní škola bojových umění v Havlíčkově Brodě. Vidocque projekt rozjel pod názvem SMTC Muang Surin Schoul. Sám dělal sportovního ředitele. Projekt nakonec skončil a zanechal po sobě dluhy.

Vidocque se přemístil do Jihlavy, kde chtěl rozjet boxerský klub, kde se měly konat mezinárodní zápasy v kickboxu. Ani tento projekt nevyšel. V minulosti byl odsouzen za osmnáctimilionový podvod na sedm a půl roku. Propuštěn byl na podmínku, v té se ale podle policie dopustil dalších trestných činů.