Městští strážníci museli například zpacifikovat bezdomovce, který pod vlivem alkoholu nemohl ani chodit. „Ležel o půl jedenácté večer před halou, nebyl schopný pohybu, tak jsme jej nechali převést na záchytnou stanici,“ informoval šéf městských policistů Martin Kunc. Strážníci při zásahu zjistili, že probrali stejného muže, jako o dva dny dříve. Tehdy si podroušený muž ustlal také třicet minut po desáté, ale dopoledne.

Nezbývaly peníze

Bezpečnostní agentura působila na žďárském nádraží zkušebně uplynulé tři měsíce. Během jejího působení se stav na stanici zlepšil, pracovníci nádraží dokonce mohli znovu otevřít velkou čekárnu pro cestující, ze které si bezdomovci v minulosti udělali noclehárnu. Lidé klidnější čekání na vlak uvítali. „Někdy to tady bylo vážně otřesné. Opilí bezdomovci se tu dost často hádali a obtěžovali cestující,“ řekl Jan Sátka ze Žďáru nad Sázavou.

Agentura odešla koncem února kvůli financím. „Už jsme neměli tolik peněz, abychom ji zaplatili. Dělalo to asi sto tisíc korun měsíčně a to se negativně projevilo v rozpočtu,“ konstastoval přednosta stanice Jan Janeba.

Vrátí se?

Zároveň dodává, že dráhy by na spolupráci s bezpečnostní agenturou mohly opět navázat. Na léto s ní ale zatím nepočítají. „Věřím, že přes letní měsíce se bezdomovci k hale a do ní nebudou tolik cpát. Na zimu bychom strážce opět povolali, pokud to naše finanční situace povolí,“ uvedl přednosta Janeba. K nádraží teď znovu jezdí v častějších intervalech městští strážníci. „Jezdíme tam na kontroly několikrát denně,“ podotkl Martin Kunc.