„Na spis teprve čekáme, ale usnesení o zamítnutí stížnosti už nám bylo z vrchního soudu doručeno. Nyní usnesení rozesíláme všem stranám," informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová. Orlová tak může každým dnem čekat, že na její oddělení vstoupí uniformovaní policisté v ruce s příkazem k jejímu transportu do detenčního ústavu.

„Takto se to děje běžně. Policisté prostě přijdou a někoho si odvezou," konstatoval ředitel Psychiatrické nemocnice v Brně Marek Radimský. Orlová se pobytu v detenčním ústavu obává, a přála si zůstat v léčebně, kde má podle svého názoru výborné podmínky k léčbě. Jenže soudy chtějí, aby byla společnost před Orlovou co nejlépe chráněna.

To, že Barbora Orlová skončí v brněnském detenčním ústavu, je velice pravděpodobné, protože jde o jediné zařízení pro ženy v zemi. Rozdíl mezi psychiatrickou nemocnicí a detenčním ústavem je především v zabezpečení proti možnému útěku. Detenční ústav je v podstatě vězení, kde chovance na rozdíl od pacientů psychiatrie střeží ozbrojená vězeňská stráž.

V ústavu už se na příjezd vražedkyně připravují. „Noví chovanci jsou nejprve zařazeni do přijímacího řízení a na cele jsou sami. Musí například projít kolečkem zdravotních prohlídek a pohovorů s psychology a psychiatry. Teprve poté je rozhodnuto, do jaké skupiny bude chovanec zařazen a zda musí být na cele sám, či s dalším chovancem," informovala mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Čtyři různé skupiny

V ústavu jsou chovanci rozděleni do čtyř skupin. Lidé s poruchami osobnosti, mentální retardací, sexuální deviací a psychotici. Barbora Orlová nejspíš skončí mezi psychotiky. Podle znalců totiž trpí paranoidní schizofrenií. Proto nemůže být trestně zodpovědná za vraždu šestnáctiletého studenta Petra Vejvody, kterého při útoku na střední škole bodla přímo do srdce. Kromě toho zranila další studenty a policistu vyjednavače. Orlová svůj čin zdůvodňovala tím, že se chtěla nechat zastřelit a ukončit své trápení s nemocí.

V detenčním ústavu může Orlová za určitých okolností zůstat až do konce života. Podobný čin už před časem provedla v Havířově, kde vtrhla do mateřské školy a pobodala učitelku. Soud ji tehdy poslal do ústavního léčení, ale nakonec byla předčasně propuštěna do ambulantní léčby.

„Vzhledem k tomu, jak odmítavě se staví ke své nemoci, je pravděpodobné, že její léčení bude trvat velmi dlouho, a není jisté, zda se vůbec někdy vyléčí natolik, aby byla z detence přeřazena zpátky do ústavného léčení," míní psychiatrička Marta Holanová.

Vyloučeno to ale není. O prodloužení pobytu v detenčním ústavu musí příslušný soud rozhodovat pravidelně každý rok. K tomu bude potřebovat nové znalecké posudky a vyjádření komise lékařů, kteří budou o Orlovou pečovat.

Kromě toho, že bude Orlová od společnosti chráněna mřížemi a ozbrojenými strážemi, bude mít v ústavu i svá práva. Pokud bude chtít, tak bude moci například nosit civilní oděv. Musí ale každý týden zajistit, aby byl čistý a vypraný.

Nejméně dvakrát týdně bude moci přijímat návštěvy po dobu nejméně dvou hodin. Jednou za měsíc si muže nechat posílat pětikilový balík s trvanlivými potravinami a osobními věcmi. Bez omezení pak může přijímat balíčky s prádlem, obuví, knihami a jinými tiskovinami. Pokud bude chtít a nebude zařazena do programu s pracovní terapií, může i za finanční odměnu pracovat.