Na konci minulého týdne se jim podařilo dopadnout skupinu lidí, kteří ve velkém zásobovali pervitinem uživatele drog na Jihlavsku. Jde o jeden z největších odhalených případů za posledních pět let.

Past sklapla večer v neděli 8. března, kdy na přivaděči u Jihlavy během policejního zásahu zadrželi šestadvacetiletého řidiče. Kromě sazenic rostlin konopí a airsoftový revolveru s náboji se jim podařilo odhalit důmyslnou skrýš na drogu.

Bezmála půl kilogramu velmi kvalitního pervitinu v krystalické podobě dealer ukrýval v sáčku na kávu.

„Sáček byl zataven a obal neporušený. Zrnková káva byla uvnitř umístěna tak, že sáček s krystalickou látkou obklopovala, a balení kávy tak navenek ani na omak nevzbuzovalo podezření," informoval kriminalista Radomír Němec. Důmyslnou skrýš kriminalisté odhalili, až když sáček roztrhli. Uvnitř bylo 450 gramů drogy, tedy asi čtyři a půl tisíce dávek za zhruba osm set tisíc korun.

Kriminalisté současně zadrželi další čtyři lidi a provedli tři domovní prohlídky. V bytě a rodinném domě v Jihlavě a dalším domku na Jihlavsku. Při prohlídkách detektivové našli dvě pěstírny konopí. Zabavili na sedm set gramů marihuany, několik rostlin konopí, menší množství hašiše a peníze. Jedna pěstírna konopí byla kompletně zařízena včetně pěstebního stanu. Druhou pěstírnu našli v jihlavském bytě. Rostliny konopí našli ve speciálně upravené skříni.

Policisté nakonec obvinili šestadvacetiletého a devětačtyřicetiletého muže a také dvě ženy ve věku osmadvacet a třicet let.

Hlavou skupiny byl šestadvacetiletý muž zadržený v autě na přivaděči. Jako jediný skončil ve vazbě. Jde o šestkrát soudně trestaného recidivistu. Na Jihlavsku měl podle policie distribuovat až dva kilogramy drogy. Pervitin většinou prodával osmadvacetileté ženě a ta ho distribuovala dalším lidem. Přibližně mu za drogy zaplatila asi jeden a půl milionu korun.

Domácí pěstování

Devětačtyřicetiletý muž si doma zařídil pěstírnu. Rostliny mu měl dodat šestadvacetiletý muž. K předání už ale nedošlo kvůli zásahu kriminalistů.

Osmadvacetiletá žena měla doma pěstírnu konopí a drogu dodávala třicetileté ženě, která byla také obviněna. Všem obviněným hrozí tresty od dvou do deseti let.

„Dopadením skupiny se kriminalistům podařilo zastavit významný a vydatný přísun pervitinu na Jihlavsko, což značně sníží dostupnost drogy," uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Podle kriminalisty Radima Nováka se proto snaží distributoři drogu na Vysočinu dovážet z jiných míst republiky.

Loni v říjnu se kriminalistům podařilo dopadnout jiné dva muže, kteří drogu dováželi a poté ji distribuovali v krajském městě. Měli rozdělené úkoly. Jeden byl organizátor, druhý kurýr. Jenže po jejich zatčení se objevují další podobné skupiny. Detektivům se přesto v posledních letech daří drogovou trestnou činnost objasňovat. Loni řešili šestapadesát trestných činů. Obviněno bylo třiatřicet lidí, z nichž bylo dvacet recidivistů.