Zlákala ho zřejmě dámská kabelka odložená uvnitř Renaultu Mégane Scénic. Podobně dopadla také felicie zaparkovaná v lesním porostu, z níž zmizely sportovní batohy s videokamerou a dalšími věcmi za tisíce korun.

Takové případy nejsou však ve žďárském okrese rozhodně prvními – za prvních pět měsíců tohoto roku řešili policisté již čtyři desítky vloupání do aut. Loni bylo těchto případů zhruba 150. Nejvíce se jich stalo na Velkomeziříčsku.

Období, kdy se zloději na auta zaparkované v lesích, ale i na polních cestách či přímo v obcích zaměřují, lze podle zkušeností policistů přesně určit jen stěží. „Zvýšený počet vloupání může souviset například s houbařskou sezonou nebo s příjezdem návštěvníků na Vysočinu v jarním a letním období, kdy vozidla často zůstávají odstavená na odlehlých místech,“ popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

A právě v nastávajícím letním období – době prázdnin a dovolených, bývají automobily zaparkované na okrajích lesů či u rybníků vidět čím dál častěji.
„Samozřejmě že nechávám auto na parkovištích či rozšířených silnicích v lese, jinak to ani nejde. Máme malé dítě a pokud si chceme udělat nějaký výlet do přírody, snažíme se zajet co nejblíže k našemu cíli. Auto ale poctivě zamykáme a nenecháváme v něm nic cenného,“ nechal se slyšet Dan Ptáček ze Žďáru.

Na skutečnost, že jakákoliv zavazadla odložená na sedadlech vozu mohou zloděje ponouknout k vloupání, upozorňují také policisté. Pokud lidé nemají možnost nechat automobil v garážích, na hlídaných parkovištích nebo na přehledných a dobře osvětlených místech, měli by je před svým odchodem alespoň vyklidit.

Odložené věci lákají

„Důležité je základní pravidlo - auto není trezor. Rozhodně by řidiči neměli nenechávat na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci – kabelky, kufříky a jiná zavazadla, cenné věci, oblečení. Ani zavazadlový prostor není vhodný k uložení cenností. A pokud mají ve svých vozech odnímatelný panel autorádia, je lepší jej při opuštění automobilu vyjmout,“ upozornila Jana Martincová. Právě autorádia jsou častým cílem zlodějů.

Předmětem krádeží se vedle autorádií často stávají také mobilní telefony, fotoaparáty, kabelky, peněženky, ale i osobní doklady nebo „papíry“ od vozu.
Při vloupání u Devíti skal, jež řešili policisté minulý týden, si sice zloděj nebral servítky a rozbil okna auta kamenem, řidiči ale svých chováním mnohdy pachatelům práci usnadňují. „Před odchodem od vozu by proto měli určitě překontrolovat uzavření oken – nezapomínat ani na střešní okno a samozřejmě na zamčení všech dveří,“ dodala Jana Martincová.