„Provedli jsme vytipování možných osob, jelikož přepadení se odehrálo ve dne a postižená, která při něm přišla o mobil, agresorku podrobně popsala. Na základě údajů toho byla tato ztotožněna a napadené děvče ji také identifikovalo,“ informoval žďárský kriminalista Pavel Kubiš.
Závažný postih však pachatelku nečeká, a to ačkoliv byl útok vedený s nečekanou agresivitou. Jedná se totiž o teprve čtrnáctiletou dívku ze Žďáru nad Sázavou.
Bez trestu…
„Pachatelka tudíž není trestně zodpovědná a s ohledem na její věk se k její osobě nemůžeme více vyjadřovat,“ upřesnil kriminalista.
„Mohu k tomu říct jen tolik, že dospělému člověku by za podobný trestný čin hrozilo až deset let vězení, mladistvému polovic,“ dodal Pavel Kubiš.
Sedmnáctiletá oběť, která byla útočnicí brutálně zkopána poté, poté co jí dobrovolně odmítla vydat svůj mobil v hodnotě tří tisíc korun, nyní telefon dostane zpět. Nezletilá Romka jej totiž stále měla u sebe a policisté přístroj zajistili.
Nikdo však přepadené, která byla mimo jiné škrcena, kopána a nakonec skončila se zhmožděninami na hlavě, hrudníku a pažích, už z mysli nevymaže nepříjemný zážitek.
„Lidé se s podobnými situacemi vyrovnávají různě, je to individuální. Někdo se takříkajíc otřepe a žije normálně dál, jiného zase traumatizující zážitek poznamená dlouhodobě,“ vysvětlila brněnská psycholožka Jana Vyhlídalová.
Obava z nové agrese
U psychicky citlivějších osob není výjimkou například ztráta sebedůvěry, protože na nich vykonaným trestným činem o nich někdo bez jejich souhlasu rozhodl. Zasáhl tím do jejich života, který si do té doby řídili sami, a oni s tím nebyli schopni vůbec nic udělat. U napadeného člověka to pak může vyvolat pocit vlastního selhání, na který se „nabalují“ další psychické problémy.
„Často se také postižený bojí, že se mohl stát obětí trestného činu znovu. Obává se například osobní komunikace s neznámými lidmi, v extrémních situacích dokonce striktně odmítá bez doprovodu blízké osoby vycházet ze svého domova,“ dodala psycholožka.