Učitelka z mateřské školy v Dolní Cerekvi Alena Hašková, pravomocně odsouzená kvůli smrti dítěte, přišla definitivně i o práci.„Paní učitelka přestala být bezúhonná, a zákon tudíž nedovoluje, aby mohla dál pracovat s dětmi,“ vysvětlila ředitelka školky Hana Kněžínková.

Ředitelka se s Alenou Haškovou dohodla na ukončení pracovní smlouvy minulý týden. „Paní Hašková ukončí pracovní poměr po vyčerpání deseti dnů řádné dovolené,“ podotkla Kněžínková. Hašková na dovolenou nastoupila včera.

Hana Kněžínková avizovala případné propuštění zkušené učitelky už během soudních jednání. „Nedá se s tím nic dělat, přestože jí soud zákaz činnosti pracovat ve školství neuložil, je to jako s řidičem, který přijde o řidičský průkaz,“ míní Hana Kněžínková.

Postup ředitelky považuje za správný také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). „Podle zákona o pedagogických pracovnících tato paní učitelka ztrácí bezúhonnost, proto musí být propuštěna,“ napsal Deníku Patrik Kubas z tiskového odboru MŠMT.

Ředitelka už za Alenu Haškovou, která pracovala ve školství přibližně patnáct let, našla náhradu. „Je škoda, že to tak dopadlo. Paní učitelka byla vždy aktivní a spolehlivá,“ poznamenala Hana Kněžínková.

Podle právníka Aleny Haškové Jiřího Kozáka se jeho klientka nechce k dalšímu vývoji kauzy vyjadřovat. Nechce rozebírat ani případnou žádost o milost. „Zatím jsem žádnou takovou žádost nepodával,“ konstatoval Jiří Kozák.

Nešťastný provázek

Tragédie na hřišti v Dolní Cerekvi se stala v prosinci 2009. Hašková šla tehdy s několika dětmi na vycházku. Na hřišti se děti rozutekly a začaly si hrát i s provázkem přivázaným k brance a přístřešku. Podle Aleny Haškové se vše odehrálo tak rychle, že neměla šanci zabránit tomu, aby děti branku nepřevrhly. Železná konstrukce branky spadla po zatahání provázkem na hlavu šestileté dívky, která zrněním podlehla.

Soud Haškovou nejprve odsoudil k podmínce trestním příkazem. Proti tomu se ale odvolala a v hlavním líčení byla osvobozena. Kauzou se zabýval jihlavský odvolací soud, kterému se zprošťující verdikt nelíbil, a tak byla nakonec uznána vinou a odsouzena k nejnižšímu možnému trestu na šest měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok.

Alena Hašková stále trvá 
na tom, že na smrti dívky nenese vinu. Podle ní byly branky špatně ukotvené a za to ona nemohla.