Ten byl již dříve odsouzen za přípravu vraždy dvou lidí na dvanáct let do vězení. V souvislosti s jeho případem se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dostal na stopu skupině brněnských bývalých policistů, kteří údajně vydírali podnikatele a zahlazovali kauzy.

Musil si podle pravomocného rozsudku v únoru 2009 objednal vraždu svých dvou bývalých obchodních partnerů z východních Čech, u kterých měl spolu se svým kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy. Zároveň chtěl jejich odstraněním ztížit policejní vyšetřování. Policie totiž Musila i Peška stíhala za úvěrové a jiné podvody. Potenciální oběti byly takzvanými bílými koňmi. Podnikatel se s požadavkem na zabití mužů obrátil na Eduarda Poláka, který mu podle obžaloby slíbil vraždy provést.

Zločinec, nebo oběť spiknutí policistů?

„Celý soudní proces před dvěma lety byl předem připravený a zinscenovaný,“ prohlásil Musil. Sám tehdy odmítl v soudní síni vypovídat, údajně proto, že tam byl i Polák, kterého se bál. Včera u pražského soudu uvedl, že se mu přihlásil svědek, který by mohl potvrdit jeho nevinu. Muž však k soudu nedorazil, a soudce Kamil Kydalka proto zasedání odročil na počátek října.

Podle Musila za celou kauzou stojí jeho kolega Pešek. Právě na základě jeho udání policie podnikatele začala odposlouchávat a poté ho i zadržela. „Šlo o spiknutí Peška a policistů proti mému klientovi,“ řekl při hlavním líčení podnikatelův advokát Miloslav Černý . Případ označil za policií řízenou provokaci.

Poláka soudce Kydalka v říjnu foku 2009 osvobodil, kriminalisté ale pojali podezření, že existuje zločinné spolčení mezi ním, jeho právním zástupcem a dalšími lidmi z údajného policejního gangu. Tato skupina brněnských bývalých policistů se podle ÚOOZ dopouštěla trestné činnosti od roku 1998 do roku 2010. Zatím se ví o sedmnácti případech, patrně jich ale bude víc. Šest členů skupiny čelí obvinění z vydírání, korupce a organizovaného zločinu. Mezi stíhanými je i Polák.