Obžalovaná Monika S. z Chotěboře, která se nyní zdržuje na neznámém místě v Anglii, od začátku září 2009 až do poloviny února 2010 nedohlížela na školní docházku svých dvou nezletilých dcer. Ty za tu dobu stačily nasbírat více než 350 neomluvených hodin.

„Dělala jsem blbosti, neposlouchala jsem,“ vysvětlovala v úterý u soudu patnáctiletá dcera obžalované, jak to bylo s jejími absencemi v chotěbořské Základní škole Buttulově. Na otázku, proč vlastně nechodila do školy, odpověděla, že se jí tam nelíbilo. Popírala, že by její matka o jejím záškoláctví věděla.

„Omluvenky jsem si psala sama. Byla jsem venku, nebo jsem se vrátila domů a řekla, že mi odpadla hodina,“ líčila své finty. O tom, že její dcera místo výuky chodí za školu, se prý matka dozvěděla až od úředníků.

Školačky doma klidně pokuřovaly

Ti ale tvrdí něco zcela jiného. „Několikrát jsme obžalovanou na problém upozorňovali. Také se stávalo, že jsme přišli k ní domů a obě její školou povinné dcery seděly v pokoji a kouřily. Maminka je pak omlouvala, že nemůžou do školy, že jsou nemocné a podobně. Navíc děti se jí zastávaly,“ uvedl již dříve před soudem jediný svědek, Jiří Kafka ze sociálního odboru Městského úřadu v Chotěboři.

Žena i s dětmi dokonce na čas zmizela do Velké Británie. „Proč vás vrátili?“ ptala se soudkyně Hana Doubková patnáctileté svědkyně. „Já se vrátila sama, přivezla mě teta. Bylo mi smutno,“ řekla dívka. Vzápětí však vychází najevo, že dívka se vrátit musela, protože byla přistižena při krádeži.

„Z výpovědí svědků vyplývá, že obžalovaná dobře věděla, že její dcery nechodí do školy. Polehčující okolností je její částečné doznání, přitěžující pak ale věk jejích dcer,“ vyjádřil se k případu státní zástupce.

Obhájce matky upozornil, že pokud dívky své záškoláctví tajily, jen těžko s ním mohla něco dělat. Na druhou stranu na výzvy školy reagovala až v okamžiku, kdy už začínalo jít do tuhého.

Monika S., která má celkem pět dětí a již čtyři záznamy v tresním rejstříku, se k soudu v Havlíčkově Brodě nedostavila.
Samosoudkyně nezodpovědné matce za přečin ohrožování výchovy dítěte vyměřila deset měsíců s jeden a půl ročním podmíněným odkladem. „Matka se o děti nestarala. Nemohu souhlasit s tím, co řekla dcera, která vzala vinu na sebe a ještě tu lhala,“ zdůvodnila soudkyně svůj verdikt.

Zuzana Klementová, Jakub Janáček