Za nepodložené obvinění se musí platit. Takový verdikt padl včera u Obvodního soudu pro Prahu 2 v případu, v němž se domáhala odškodnění někdejší tajemnice třebíčské radnice a později náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.

Více než tři miliony a šest set tisíc korun má zaplatit Ministerstvo spravedlnosti v souvislosti se stíháním Jourové v takzvané kauze Budišov. Jde o náhradu ušlé mzdy a doplacení části výdajů na obhajobu.

Státní justice se má Jourové též omluvit – soukromě i v médiích. Požadavku na zaplacení pětimilionového finančního zadostiučinění za nemajetkovou újmu soud nevyhověl s tím, že byl promlčen.

„Pro mě je absolutně nejdůležitější, že se mi bude muset stát omluvit za to, co mi udělal, protože mě nekonečně urazil. Myslím si, že tady šlo především o čest a o lidskou důstojnost a o úctu k člověku,“ řekla po vynesení verdiktu Jourová.

„Samozřejmě mám radost také z toho, že soud uznal oprávněné nároky na úhradu ušlého zisku. Protože já jsem skutečně měla velmi tvrdě vybojované pracovní smlouvy na dva roky a ty mi ze dne na den byly zrušeny kvůli trestnímu stíhání,“ uvedla.

Odvolání? Možná

Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno. Včerejší rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Jak bude postupovat dál ohledně nepřiznaného pětimilionového odškodnění za nemajetkovou újmu, prý rozhodne po poradě s právním zástupcem. „Právník totiž tvrdí, že je potřeba prolomit právě tu šestiměsíční promlčecí lhůtu. Je tedy možné, že navrhne pokračování v této části. Musíme se o tom poradit,“ uvedla Jourová. „Panu právnímu zástupci řekla, že se nutně nepotřebuji dostat do učebnic a do věstníků,“ doplnila s úsměvem Jourová.

Podáním žaloby na ministerstvo spravedlnosti se Jourová snažila domoci vyplacení celkem více než 8,7 milionu korun. Pět milionů podle svého právního zástupce Václava Vlka požaduje za nezákonné omezení svobody v trestním stíhání, psychické problémy, které jí byly způsobeny, zásah do rodinného života a dehonestaci v důsledku medializace případu.

Zaplacení dalších více než 3,7 milionu korun Jourová požaduje jako náhradu ušlé mzdy, protože v důsledku pobytu ve vazbě a trestního stíhání nemohla dokončit svou práci. Zbylých zhruba osmnáct tisíc korun požaduje jako doplatek náhrady nákladů na právní zastoupení.

Veřejná omluva

Vedle toho se Jourová snaží docílit také omluvy – veřejné i soukromé. Veřejná omluva by měla být podle žaloby zveřejněna v televizi Nova, agentuře ČTK a deníku Mladá fronta Dnes. Ministerstvo spravedlnosti by se podle požadavků Jourové mělo omluvit za trestní stíhání, poškození cti a narušení rodinných vazeb.

Policie v minulosti vinila Jourovou z toho, že přijala od starosty Budišova na Třebíčsku Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za to, že prosadí přiznání dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. V létě 2008 však Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 její stíhání zastavilo s tím, že se skutek, pro který byla obviněna, nestal. Rozhodnutí pak potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.