Martin Venhauer z Jihlavy má podle policie na svědomí podvody za tři miliony korun. Lidem sliboval levná auta ze zahraničí a náhradní díly. Vždy si jen vzal tučnou zálohu a víckrát už ho nikdo neviděl. Obviněn byl loni v prosinci. Tehdy ho krajští kriminalisté ještě nechali na svobodě.

„Doufali jsme, že s podvody přestane,“ poznamenal vyšetřovatel případu Miroslav Eliáš z krajské hospodářské kriminálky.

Zdálo se, že jednačtyřicetiletý Martin Venhauer opravdu na čas s podvody přestal. Jenže od ledna dál od lidí, které kontaktoval přes inzeráty v novinách, vybíral další zálohy.

„Počítám s tím, že ho znovu předvoláme k výslechu, ale už ho asi nepustíme,“ řekl na konci května Miroslav Eliáš Deníku, který o jihlavském podvodníkovi tehdy poprvé psal. Kriminalista Eliáš doufal, že Venhauer k výslechu přijde.

Obelhal dalších jedenáct lidí

„Doposud s námi spolupracoval, ale mohl si to rozmyslet a začít se skrývat,“ podotkl policista.

Martin Venhauer k výslechu nakonec přišel. Dosud byl obviněn ze čtyřiadvaceti podvodů, ale do dubna stihl obelhat dalších jedenáct lidí.

Venhauer se u výslechu hájil například tím, že zboží zajistil, ale nepodařilo se mu ho dovézt do republiky. Jindy prý jeho klienti nechtěli dál na jeho zboží čekat, a tak si ho objednali jinde.

Statisíce, které Venhauer od lidí vybral, použil částečně na zaplacení předešlých dluhů. Jenže policistům na začátku června došla trpělivost a požádali soud, aby na Martina Venhauera uvalil vazbu. To se také 3. června stalo, a nyní čeká na soud, který mu může za zločin podvodu vyměřit až osm let vězení ve vazební věznici v Brně.

Hledal v novinách

Kriminalisté mají zatím zmapované jeho podvody od října 2008 do dubna 2011. Nejdříve sám lidem nabízel zprostředkování koupě auta ze zahraničí a náhradních dílů. Později pak vyhledával inzerenty v novinách i na internetu a kontaktoval je.

Kriminalisté se domnívají, že Venhauer může mít na svědomí mnohem více podvedených lidí. Někteří další se zatím nemuseli na policii obrátit. Pokud to nyní chtějí udělat, mají možnost zavolat přímo jihlavskému vyšetřovateli na telefonní číslo 974 261 335 nebo využít e–mailu kpv.ook@policievysocina.cz.

„Chtěli bychom případ uzavřít, takže pokud je někdo přesvědčen, že ho tento muž také okradl, může se na nás obrátit,“ vyzval případné další podvedené lidi policista Miroslav Eliáš.

Martin Venhauer podle obvinění podvedl desítky lidí nejen z Vysočiny, ale z celé republiky. Často si s nimi dával schůzku v Jihlavě. Jeho vystupování bylo vždy korektní a budil dojem solidního podnikatele. Tím také kdysi býval, než byl před několika lety odsouzen za podobné podvody do vězení na čtyři a půl roku.