Hana a Miloš Komínkovi z Křižanova na Žďársku marně žádají Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) o vydání výkazu péče za jejich zemřelého syna Jakuba.

„Chceme se přesvědčit, jaká lékařská péče byla za našeho syna pojišťovnou vykázána a uhrazena,“ vysvětluje požadavek Hana Komínková.

Manželé se obrátili na ředitele jihlavské pobočky VZP, ale ten jim sdělil pro ně překvapující informaci.

„Řekl, že nám výpis vydat nemůže, neboť to zákon zdravotnickým pojišťovnám zakazuje,“ uvedla Hana Komínková.

Manželé Komínkovi se domnívají, že tímto postupem je umožněno na zemřelé vykazovat jakoukoli péči a účtovat jakékoli peníze a lékaři i pojišťovny jsou si jisti, že se o tom rodiny nikdy nedozví. Komínkovi se kvůli tomu obrátili i na policii, ale ani tam nepochodili.

„VZP odmítla vydat výkaz i jim s odkazem na ochranu citlivých dat mrtvého,“ upozorňuje na problém Hana Komínková.

Údaj o úmrtí z registru obyvatel

Martina Pekárková z tiskového odboru VZP Deníku potvrdila, že současná legislativa neumožňuje rodinným příslušníkům požadovat údaje z osobního účtu zemřelého.

„Jsme ale připraveni každý takový případ posuzovat individuálně a snažit se nalézt možné řešení situace,“ dodala Martina Pekárková.

Poskytování údajů o úhradě zdravotní péče upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění, podle něhož je zdravotní pojišťovna povinna písemně poskytnout jedenkrát ročně údaje o zdravotní péči uhrazené za pojištěnce v období posledních dvanácti měsíců. Údaj o úmrtí pojištěnce se do informačního systému VZP dostává z registru obyvatel.

„Po datu úmrtí již kontrolní informační systém VZP neumožní proplacení dalších výkonů kromě například mikrobiologických, histologických a genetických vyšetření, která byla odebrána před úmrtím, ale k jejichž zpracování a vyhodnocení došlo až po smrti pacienta,“ vysvětlila Martina Pekárková.

Třiadvacetiletý Jakub Komínek zemřel loni 20. října, když si šel do obchodu koupit barvy. Podle soudních lékařů mladíkovi náhle selhalo srdce. Stalo se to dva dny poté, co mu lékař Oldřich H., který zastupoval stálou lékařku, ukončil pracovní neschopnost. Jakub k praktickému lékaři přišel s bolestmi a bubláním na hrudi. Rodina se domnívá, že lékař jejich synovi neudělal všechna dostatečná vyšetření a přičítají to i tomu, že jde o mladého lékaře, který v té době nebyl atestovaný. Postup mladého lékaře posuzovala i speciální komise krajského úřadu. Pochybení ale nezjistili a jeho ošetřující postup označili za správný. Případem se stále zabývá také žďárská policie, která prověřuje okolnosti mladíkovi smrti a případnou trestní odpovědnost lékaře.

„Čekáme na výsledky znaleckých posudků. Potom budeme moci rozhodnout, co dál,“ sdělila Deníku žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Manželé Komínkovi se nemohou smířit s tím, že jejich syna léčil neatestovaný medik. Proto se snaží prosadit změnu zákona, který by jednoznačně upravil, za jakých podmínek může samostatně či pod dozorem ordinovat ještě neatestovaný lékař.

Podnět Komínkovi poslali ministru zdravotnictví a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.

Pacient musí být jasně informován

V současné době existuje pouze doporučení dohledu České lékařské komory. Podle něj by měl lékař bez patřičné odbornosti být pod trvalým a bezprostředním dohledem zkušeného kolegy. V případě potřeby by mu měl být k dispozici do třiceti minut.

„Pacient musí být jasně informován, že vstupuje do ordinace s výukovou akreditací a že bude ošetřen lékařem bez atestace v oboru a kdo nad ním drží dozor,“ míní Hana Komínková.

Prezident ČLK Milan Kubek ale podobné informování považuje za zbytečné.

„Nevím, jak si to představujete. To má být na dveřích ordinací napsáno, že tady ordinuje blbec? Lepší je zajistit adekvátní dozor. Pokud to tak není, jde o vážné porušení předpisů a lékař může být postižen,“ reagoval Milan Kubek.

Miroslava Němcová rodině napsala, že se v tomto směru žádná změna zákona nechystá.

„Přesto lze souhlasit s vaším doporučením, aby v případě samostatného výkonu povolání lékaře bez specializace se tak stalo na základě informovaného souhlasu pacienta,“ napsala rodině minulý týden Miroslava Němcová.