Do obchodu vstoupil muž. V rukávu měl zřejmě plynovou pistoli. I přesto se prodavačka nebála, a byla připravena pachatele zpacifikovat. Přepadení naštěstí překazil další zákazník, který do obchodu vstoupil. Lupiče tím s největší pravděpodobností vystrašil a ten obchod ihned opustil.

Takové štěstí však už neměla obsluha pelhřimovské benzinové čerpací stanice LukOil na Pražské ulici. „Do provozovny vstoupil muž, přistoupil k pultu a z kapsy vytáhl pistoli, kterou se slovy: „Dej prachy,“ namířil na obsluhu. Pod pohrůžkou použití střelné zbraně ji přinutil k vydání třech a půl tisíce korun,“ popsala případ pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Po převzetí peněz muž na obsluhu vystřelil a zasáhl ji plynovou pistolí přímo do obličeje. Poté z místa činu odešel. Pachatel byl zavalité postavy, mluvil s přízvukem a jeho věk byl okolo čtyřiceti let.

Hrdinství není na místě

„Přepadený člověk by se neměl vystavovat nebezpečí. To znamená, že by se neměl bránit a peníze raději vydal, aby nedošlo ke zranění nebo dokonce k usmrcení. Záchrana života je vždy na prvním místě,“ upozornil vedoucí oddělení obecné kriminality pelhřimovské policie Luboš Janoušek.

Vloni se na Pelhřimovsku stala dvě loupežná přepadení s krátkou střelnou zbraní. Tak se v policejním jazyce říká pistoli. Poprvé se lupič vydal do Komerční banky v Kamenici nad Lipou, podruhé do nonstop baru v Humpolci. V obou případech policisté pachatele dopadli.

„V případě přepadení banky jsme během několika měsíců systematické práce šestatřicetiletého muže z Vimperka dopadli. Motivem jeho činu byly dluhy. Muži bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu loupeže, kde je trestní sazba od dvou do deseti let,“ přiblížila mluvčí Hana Kotková.

Plynová pistole je zbraň, k jejímuž nošení není třeba žádného zvláštního osvědčení. Prodejci sice majitele evidují, ale policie nikoliv. „Tuto zbraň si může koupit každý. Pak se nemůžeme divit, že to u nás vypadá, jak to vypadá. Každý blázen nebo kriminálník ji může na běžného občana vytasit. Abychom se pak báli vytáhnout paty z baráku,“ posteskla si včera důchodkyně Marie Novotná.

Plynovou pistoli je možné si koupit už za dvanáct set korun, kvalitnější zbraň pak stojí okolo šestnácti set až dvou tisíc korun.

Laik ji nerozezná od pravé pistole. „Vodítkem k poznání expanzní zbraně je to, že se dotyčná osoba podívá do hlavně a vidí, že na jejím kraji je vroubkatý závit,“ nastínil vrchní inspektor oddělení pro zbraně, střelivo a bezpečnostní materiál pelhřimovské policie Josef Makovec.

Ten vzápětí dodal: „Pochybuji ale, že ten, na koho pachatel míří, bude zkoumat, zda je to pravá zbraň či nikoliv.“ Plynová pistole je účinný obranný prostředek. Záleží, jaký druh náboje střelec použije. Akustický náboj pouze vydá zvuk, podobně jako startovací pistole. Pak existují plynové a pepřové patrony, které obsahují paralyzující plyn.

Evidence neexistuje

V zákoníku jsou plynové pistole vedeny v kategorii D společně například s historickými zbraněmi. Podle zákona může plynovou pistoli vlastnit kdokoliv nad osmnáct let a je způsobilý k právním úkonům. Evidenci majitelů těchto zbraní policie nevede.