Tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal vychovával své děti k poctivosti. Když byl jeho syn loni v červnu svědkem toho, jak dva muži nakládají ujihlavské části Heroltice dva kameny ze stavby, neváhal ani chvilku a vyfotil je. Myslel si, že to mohou být zloději. To se však nakonec nepotvrdilo.

„Přišlo mi to divné, tak jsem je vyfotil svým mobilním telefonem,“ vypověděl do policejního protokolu syn Lubomíra Dohnala. Jenže fotografovaným se to nelíbilo, a chtěli, aby mladík fotku vymazal. Ten to odmítl a došlo na strkanici. Dvojici se podařilo mladíkovi mobilní telefon sebrat. V této fázi se výpovědi aktérů incidentu rozcházejí.

Dohnalův syn tvrdí, že byl hrubě fyzicky napaden. „Držel jsem ho jen za mikinu a při tom se mu rozjely kolečkové brusle, které měl na nohou, a spadl na zadek. Říkal jsem mu, že chci, aby tu fotku vymazal, že nás nemá, co fotit,“ popsal Michal Ch. z Jihlavska, který nechtěl zveřejnit celé své jméno, protože podniká a má obavu, že by ho to mohlo poškodit.

Netušil, že případ řeší magistrát

Michal s kamarádem Petrem R. nakonec mladíkovi telefon vzali a chtěli fotku vymazat sami. To se jim nepovedlo, a tak mu telefon vrátili. Na místo přijel kromě policie také tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. „Viděl jsem syna ve škarpě, jak se drží za břicho, tak jsem ho odvezl do nemocnice,“ řekl Lubomír Dohnal.

Incident tím skončil a policie po nějaké době rozhodla, že jde pouze o přestupek proti občanskému soužití, a předala případ k dořešení jihlavskému magistrátu. Jenže úředníci na rozdíl od policistů zjistili, že jde o trestný čin. V tomto případě dokonce zločin a poslali spis státnímu zastupitelství. Žalobce dal policii nové pokyny a po čtyřech měsících od události policisté oba mladíky obvinili ze zločinu loupeže. Za to jim hrozí dva až osm let vězení.

„Jsem z toho v šoku. Vůbec nechápu, proč jsme byli obviněni z loupeže, když jsme mu nechtěli telefon ukrást, ale jen jsme chtěli, aby fotku vymazal. Neměl nás co fotit,“ namítl Michal Ch. Ten si myslí, že velkou roli v případu sehrál otec Lubomír Dohnal, který je tajemníkem magistrátu a také přísedícím u soudu. Lubomír Dohnal včera Deníku řekl, že vůbec netušil, že případ řešil magistrát jako přestupek.

„V té věci jsem nijak neintervenoval. To bych nikdy neudělal. Ani jsem nevěděl, že se to řeší jako přestupek. To jsou pro mne nové informace,“ řekl Deníku tajemník Dohnal. Jenže Michal Ch. nevěří, že Dohnal nevěděl o tom, že případ jeho syna se řeší na radnici. Tajemník pouze přiznal, že byl na policii u výslechů a že se ptal, jak budou případ řešit. „Odmítám, že bych kohokoliv jakýmkoliv způsobem ovlivňoval,“ stojí si stále na svém Lubomír Dohnal.