Bývalý taxikář z Třeště Roman Honsnejman včera u soudu v Brně popsal, jak ho loni 10. ledna přepadla skupina tří násilníků Ondřej Herman, Lukáš Launa a Jan Hron. Z povzdálí vše zajišťoval ještě Stanislav Polovec. Podle něj a obžaloby si akci objednal dnes už také bývalý taxikář a konkurent Romana Honsnejmana Rostislav Machek z Třeště.

„Poprvé si mě zavolali do Třeště Herman s Hronem, ale byli podezřelí, tak jsem je odmítl svézt a odjel pryč,“ začal popisovat události osudného dne Honsnejman.

Parta se ale nechtěla plánu vzdát, a tak si Hron vzpomněl na kamaráda Lukáše Launu. Ten se vybavil plynovou pistolí, která patřila Hermanovi. Hron si vzal obušek a Herman železnou tyč.

Zůstal ležet v lese bez pomoci

Polovec je pak rozvezl na určená místa. Herman s Hronem čekali u družstva v Nové Vsi u Jihlavy. Luna z budky v Třešti zavolal Honsnejmanovi, že potřebuje někam odvézt.

„Když jsem přijel, byl Launa zmatený a nevěděl, kam chce jet. Nakonec jsme dojeli až k tomu družstvu, kde čekali ti dva. Chtěl jsem ujet, ale Launa vytáhl pistoli a donutil mě vystoupit. Zatáhl ruční brzdu, vytáhl klíče ze zapalování a vzal mi moji pistoli,“ řekl soudu Honsnejman.

Pak vše nabralo rychlý spád. Herman s Hronem naskákali do auta. Launa si sedl za volant a Honsnejman na místo spolujezdce. S uneseným taxikářem dojeli k lesu za Novou Ves, kde je v autě předjel Polovec. Měl jim předat kanystr s benzinem, ale když vystoupil a zjistil, že ho Honsnejman poznal, zpanikařil a z místa odjel. V autě začalo být „dusno“. Launa ukradl taxikáři peněženku i s penězi a donutil ho vystoupit.

„Měl jsem strach. Začal jsem utíkat, ale dostal jsem trubkou přes hlavu. Jeden z nich mě dohnal asi po třiceti metrech a bušil do mě. Podařilo se mi trubku vytrhnout a zahodit, ale on si zavolal ostatní na pomoc,“ vylíčil Hensnejman. Pak přiběhli i Hron a Launa, který udeřil taxikáře pistolí do hlavy. Taxikář ztratil na chvilku vědomí a po několika dalších ranách ho trojice nechala být. Mezitím z auta sundali znak taxi a z místa odjeli. Zmlácený taxikář ležel ve sněhu v lese bez pomoci. „Věděl jsem, že je to otázka času, kdy pro mne policie přijde, tak jsem šel Romana hledat, ale už jsem ho nenašel,“ řekl před soudem jeho bývalý spolužák ze základky Polovec.

Taxikáři pomohla žena z Nové Vsi, která mu zavolala záchranku. Až potud je jasné, co a jak se stalo. Otazníky ale visí nad motivem celého činu a nad tím, kdo měl zájem taxikáře zlikvidovat. Podle většiny svědků je to Rostislav Machek, který měl s Honsnejmanem vleklé konkurenční spory, navíc měli společnou milenku. Machek ale před soudem vše popřel. Přiznal, že na svého konkurenta podal oznámení na úřady kvůli tomu, že jeden čas jezdil bez koncese. Honsnejman řekl, že mu Machek dělal nejrůznější naschvály, aby mu znemožnil jezdit. Přítelkyně Polovce Šárka Nešporová včera soudu řekla, že to byl jednoznačně Machek, který za všechno může, a tvrdí, že se jí se vším svěřoval. Žalobce má také výpisy telefonních kontaktů, které dokazují, že si Machek a Polovec v době činu často volali. Jak celá kauza dopadne a jak vysoké tresty její aktéři dostanou, bude jasnější 9. března, kdy bude proces pokračovat třetím hlavním líčením.