„Podle hlasu to byl docela fajn chlap. Řekl mi, ať mu pošlu peníze, aby prověřil, jestli nemám exekuci. Peníze jsem poslala. Pak už se jen vymlouval a nakonec byl nedostupný i jeho telefon,“ svěřila se na internetu Jana, která si chtěla půjčit peníze. Její příspěvek v internetové diskusi vykazoval včera bezmála milion a sedm set tisíc přístupů.

Dluhy a podvody Tomáše Koloucha z Oslavičky na Velkomeziříčsku jdou také do milionů. Během uplynulých čtyř let měl podle obžaloby připravit své věřitele o deset a půl milionu korun.

Nejhůř dopadl Jan Malec, jeho bývalý společník z firmy M-Haj ve Velkém Meziříčí. „Naprosto jsem mu důvěřoval. Byl to jako můj syn a nakonec mě okradl o miliony korun,“ řekl včera Malec v emotivním vystoupení před Krajským soudem v Jihlavě. Kolouch ale všechno popřel a soudce požádal o propuštění z vazby.

„Chtěl bych začít pracovat a splácet pohledávky,“ argumentoval Tomáš Kolouch, který je zatížen mnoha exekucemi. Soudce Miroslav Novák mu ale nevyhověl, protože se bojí, že by mohl Kolouch na svobodě v podvodech pokračovat.

Ze společníka hrobníkem firmy

Malec uzavřel v prosinci 2007 s Kolouchem ústní dohodu, že pro firmu M-Haj bude Kolouch nakupovat hutní materiál. Materiál sice objednával, ale za většinu faktur nezaplatil a zboží za zády svého společníka prodal někomu jinému. Větší část peněz si nechal pro vlastní potřebu.

Firma se tak dostala do existenčních problémů a Kolouch ji podle obžaloby připravil o bezmála pět milionů korun. Společnost nakonec skončila v insolventním řízení. Kolouch v tomto období podle obžaloby připravil tři firmy o více než šest milionů korun. V říjnu 2009 na něj státní zástupce Jaroslav Kubeša z Brna podal obžalobu.

Jenže policie záhy zjistila, že má na svědomí další podvody. Proto byl obžalován z dalších skutků za čtyři a půl milionu korun. Od firem z Jihlavy, Děčína, Velkého Meziříčí, Prahy, Hradce Králové, Malých Svatoňovic, Hustopečí, Mnichova Hradiště odebral zboží nebo zálohy, ale faktury nezaplatil a zboží nedodal.

Kolouch se do finančních problémů dostal údajně poté, co si půjčil větší částku peněz od lichváře. Když nebyl schopný splácet, začal vytloukat klín klínem, protože i jemu lidé dlužili peníze. Například Marek Mřihlad, který byl v úterý brněnským soudem odsouzen na devět a půl roku za realitní podvody.

Kolouch už byl v minulosti soudně trestán za úvěrový podvod. Tehdy dostal peněžitý trest patnáct tisíc korun. Soudce Miroslav Novák čtvrteční hlavní líčení odročil na 3. března, kdy má v plánu vyslechnout další svědky. Za podvody hrozí nyní Tomáši Kolouchovi až deset let vězení.