Soud s mužem z Jihlavy, který měl po dva roky společného soužití psychicky i fyzicky týrat svou družku, prodávat ji k sexu a sám znásilňovat, pokračoval před Vánoci výslechem soudních znalců a svědků. Svědek – muž, který dvojici znal – před soudem uvedl, že se obvinění zakládají na pravdě. To je určitý průlom v procesu, protože dosud stála většina dokazování především na výpovědi samotné ženy.

Slovenský občan, který v Jihlavě žil, a provozoval zde nějaký čas pohostinství, byl k soudu jako svědek dovezen z vězení, kde si odpykává trest za jiný čin. U hlavního obžalovaného krátký čas žil v podnájmu a podle svých slov částečně poznal jak spolu dvojice vychází. „Slyšel jsem o tom, že ji prodával různým lidem, když byl napitý a potřeboval peníze na alkohol a cigarety. I od něho jsem to slyšel. Mně ji nabízel, ale já jsem odmítl. Za čtyři sta korun, v tom bytě, kde bydleli,“ vypověděl muž.

Jak to víte? Slyšel jsem to!

Svědek se před soudem odvolával také na jednoho známého slovy: „Ten už tady byl taky.“ Myslel tím, že známý byl přítomen u soudu. „Jak víte, že tady byl,“ zareagoval jihlavský soudce Zdeněk Chalupa. Toho zajímalo hlavně to, jak se mohl svědek ve vězení dovědět podrobnosti o líčení. „Doslechl jsem se to,“ odpověděl muž. „Od něj,“ zeptal se soudce. „Ne, od někoho jiného,“ zněla odpověď. „Dostával jste od někoho nějaké instrukce, jak tady máte vypovídat?“ zeptal se ještě soudce. Odpověď svědka byla záporná.

Hlavní obžalovaný se zodpovídá z trestného činu týrání osoby ve společné domácnosti, znásilnění a kuplířství. Svou družku, kterou soudní znalci označili za ženu s mírným mentálním defektem, měl například přimět k uzavření finančních půjček na její jméno.

Většinu ze získaných peněz si měl podle obvinění ponechat. U soudu také zaznělo, že jednatřicetiletá žena byla v konfliktu i se svými rodiči, kteří ji měli připravovat o invalidní důchod. Přesto se nakonec na jejich popud obrátila na polici po dvou letech soužití s obžalovaným.

Podle státního zástupce Ivo Nováka žila žena mezi dvěma mlýnskými kameny. Mezi druhem, který ji zřejmě týral, a mezi rodiči. S těmi si také nerozuměla a je možné, že i oni jí brali peníze.

Slovák, který jako svědek potvrdil projevy kuplířství ze strany hlavního obžalovaného, byl soudem dotázán v kolika případech muž svou družku prodával. „To nevím,“ odpověděl. „A byl v tom úspěšný?“ zeptal se soudce. „To nevím,“ zněla odpověď. Svědek však uvedl, že slyšel, že rodiče jí brali všechny peníze. „Co je ale na tom pravdy, to nevím,“ dodal muž.

Před soudem, spolu s druhem ženy, stojí nyní i tři další muži, kteří měli po společné pitce v bytě obžalovaného ženu znásilnit. Hlavní obžalovaný, druh ženy, před soudem zpochybnil věrohodnost svědka, který proti němu vypovídal. „Musím říct, že tohle se nezakládá úplně na pravdě, svědek se objevil vždycky když potřeboval půjčit peníze. On provozoval hospodskou činnost a různé jiné aktivity. Pokusil se mě účelově zatáhnout do spousty věcí, které dokazovala kriminální policie. Nepovažuji ho vůbec za věrohodného svědka,“ konstatoval obžalovaný muž.

Před soudem také minulý týden vypovídali soudní znalci z oboru psychiatrie a psychologie. U poškozené ženy neshledali bájivou lhavost a její věrohodnost není podle nich přes mírný mentální defekt snížena.

Obhájce jednoho z obviněných mužů položil otázku, jestli je vzhledem k její nižší inteligenci možné, že by si po několika letech nepříjemných událostí mohla splést původce těchto událostí. „Vyloučit to zcela nelze. Tím ale nechci říci, že to tak bylo,“ řekla psycholožka Dana Hrstková.

Hlavní líčení v případu kuplířství, znásilnění a týrání osoby ve společné domácnosti bylo vzhledem k pokračujícímu dokazování odročeno na 5. leden. Trestní sazba je u všech obžalovaných stejná, hrozí jim vězení na dva až osm let.