Je pondělí, krátce po šesté ráno. Do areálu bývalé prodejny Julius Meinl v Třebíči míří nenápadná modrá škodovka. Zaparkuje a vyčkává. Okolo osmé přijíždí policejní zásahové komando. Maskovaní muži v tichosti briskně pročešou okolí rozsáhlého objektu, rozestoupí se, jeden z nich zamíří na rampu a rozbrušovačkou přeřízne zámek. To ostatní už probíhá velmi rychle.

Zakuklenci hlasitě a důrazně vpadnou dovnitř a za chvíli vyvádějí dva Vietnamce. Každého zvlášť soukají do připraveného auta a odvážejí k výslechu. Otevřenými vraty se po nádvoříčku rozline specifický odér zelené marihuany. Kriminalisté právě odhalili jednu z největších ilegálních pěstíren konopí v Česku. Uvnitř opuštěného skladiště tu vietnamský drogový gang stihl od konce srpna v tichosti a utajení vybudovat sofistikovanou fabriku, ve které se právě zelená na pět tisíc rostlin.

Čeká je vazba

Třetí Vietnamec zůstává uvnitř a přihlíží, jak zákon velí, vyšetřování a zabavování věcí. „Pachatelé zamířili k výslechům, čeká je vazba. Hrozí jim odnětí svobody až na deset let za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami a jedy,“ informovala mluvčí republikové policie Třebíč Marcela Lavická.

Opodál se hloučkují zaměstnanci ze sousední prodejny barvy – laky a z výrobny hausbótů. To, co nějaký čas tušili, se stalo realitou.

Kdy poteče voda?

„Tam se z druhé strany baráku, je to dobře vidět od kolejí, mlžila okna, která měli zadělaná igelity. Potom už byly úplně promáčené zdi pod nimi. Nedalo nám to a tak čtrnáct dnů zpátky jsme vylezli na střechu a očuchávali, jestli neucítíme marihuanu,“ popsal jeden z dělníků. Skladiště si Vietnamci pronajali v srpnu. Navenek se v něm ale vůbec nic nedělo. Tedy alespoň přes den.

„Myslíme si, že přijížděli v noci, brána se tu nezavírá. Sklopili zrcátka u auta a zajížděli tam těmi žlutými prosklenými dveřmi vepředu. Největší sranda byla před dvěma týdny. To se spravovala křižovatka naproti a nešla tu v celém areálu voda. Jediný, koho to zajímalo, byla ta parta Vietnamců. Pobíhali tu a opravdu jim to dělalo starosti,“ chechtají se škodolibě chlapíci v hloučku. Elektřinu si cizinci stáhli načerno.

Udělali si vlastní přípojku. Rostliny pěstovali takzvanou hydroponní metodou. To znamená, že v květináčích nebyla hlína, ale živný roztok, do kterého byly zavedené jehly. Rostliny tak rostly o padesát procent rychleji, nehrozilo napadení škůdci a chorobami.

Stačilo zajistit svícení lampami, cirkulaci vzduchu, regulaci teploty a vlhkosti a především časovače spínání osvětlení a cirkulačních ventilátorů. Pěstitelský gang patrně prozradil průsak vody, protože pod skladištěm je ještě jedno patro, které má jiná firma. A ta si všimla provlhlých stropů.

Co bude se zabavenými rostlinami? Poputují na brněnský Odbor kriminalistických technik a expertíz. „Vybere se vzorek, několik rostlin, které se usuší. Technici pak stanoví obsah THC a procentuálně toto množství přepočítají na celý objem,“ popsal mluvčí brněnské republikové policie Petr Nečesánek. I zbytek rostlin policisté usuší, a to ve svém skladišti v brněnské Pražákově ulici. Celá úroda pak poputuje do Zlína, kde je spalovna.

Třebíčská policejní mluvčí Lavická podobný případ, jaký nyní kriminalisté odhalili, v regionu nepamatuje.

Zatím ani nechtěla komentovat, na kolik by si pěstitelský gang mohl přijít peněz, pokud by úrodu prodal. Velmi záleží na odrůdě, způsobu pěstování. Gram nejkvalitnější holandské odrůdy s vysokým podílem látky THC stojí „na ulici“ okolo 250 korun.

České zákony podle Marcely Lavické nedovolují pěstování marihuany.

U koho policisté najdou množství do patnácti gramů, ten se dopustil přestupku. Mít u sebe vyšší množství už je trestný čin.