Policistům v kraji Vysočina se nedaří objasňovat kriminalitu tak, jak by sami chtěli. Připustil to náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Martinec. Přesto však zaznamenává v letošním dosavadním vývoji výskytu kriminality a boje s ní pozitivní jevy.

„Největší podíl na objasněnosti vykazuje územní odbor policie ve Žďáru nad Sázavou, 48 procent. To se blíží mé představě a prioritě, kdy jsem říkal na začátku roku, že bych se chtěl přiblížit padesátiprocentní objasněnosti. A ve Žďáru ji letos dají,“ okomentoval Martinec čísla letošní dosavadní objasněnosti trestných činů.

Žďárští policisté jsou opravdu tabulkově úspěšnější než jejich kolegové v dalších územních odborech Vysočiny. Pelhřimovští policisté mají objasněnost 46,8 procenta, havlíčkobrodští 42,2 procenta, třebíčští 41,9 procenta a jihlavští 30,6 procenta.

Není dost policistů

„V Jihlavě zase ale sledujeme pozitivní nárůst objasněnosti téměř o deset procent od začátku letošního roku,“ uvedl dále náměstek Martinec k jihlavským údajům a posteskl si, že vliv na nepříliš ideální čísla má také současná personální situace u policie.

„Všechno je to samozřejmě také o personálních stavech. Na kriminálkách máme v některých územních odborech podstav a nejsme schopni početní stavy naplňovat. Čekáme, až dojde k avizovaným změnám u policie. Troufám si ale říct, že přesto zvládáme s těmi lidmi pokrývat nápad a tu závažnou trestnou činnost objasňovat,“ podotkl Tomáš Martinec.

Od letošního ledna do konce září spáchali zločinci na Vysočině 6 766 trestných činů. Je to o 190 skutků méně než za stejné období loňského roku. Z této skutečnosti však nelze podle policie odvodit žádný trend.

„Není to žádný markantní rozdíl, který by svědčil o tom, že se ve vývoji kriminality nějak vymykáme. Jediné, co můžeme říct, je, že letos v měsíci září došlo k výraznému poklesu trestné činnosti,“ okomentoval aktuální čísla Tomáš Martinec a dodal, že pro úbytek zločinnosti v měsíci září není žádné podložené vysvětlení.

„Je ale pravdou, že se nám podařilo v posledním období velmi dobře eliminovat drogovou scénu a s tím související takovou tu klasickou majetkovou trestnou činnost, která s tím souvisí. Jako jsou krádeže, vloupání, odcizování barevných kovů. V tom určitě částečný vliv je,“ řekl závěrem šéf krajských kriminalistů.