U obyčejných oděrek a podlitin ale po rvačce tentorkát nezůstalo, napadenému muži musela být po útoku dokonce odebrána slezina. Takový případ včera řešil senát Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, kde byli násilníci obžalováni ze závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a z výtržnictví.

Když šel večer 27. května tohoto roku poškozený Josef Oubrecht okolo osmnácté hodiny dobrovolně se svými známými do parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě, určitě ho nenapadlo, co se může stát. Obžalovaní Milan Jančář a Ondřej Krajník šestadvacetiletého muže napadli pěstmi, strhli ho na zem a posléze ho kopali do hlavy a zad. Proč vlastně k útoku došlo? Protože jim prý muž měl sehnat dávku pervitinu a žádnou u sebe v tu dobu neměl. Když s útokem agresoři přestali, musel poškozený s pomocí svých přátel vyhledat ošetření. V havlíčkobrodské nemocnici však lékaři zjistili, že poranění je vážnější než se zpočátku zdálo a napadenému musela být chirurgicky odstraněna slezina.

Vinu přiznali

Nutno dodat, že oba obžalovaní se ke svému činu okamžitě doznali a i před soudem vinu za svůj čin v plné výši přijali. „Lituji toho, co jsem udělal. Poškozený je můj známý a nechtěl jsem mu způsobit takovou újmu,“ kál se před soudem obžalovaný Milan Jančář. Právě on mu měl svým kopáním do zad způsobit poranění sleziny.

Podobně vypovídal i dvacetiletý Milan Krajník, který podle vlastních slov jednal v afektu a Josefa Oubrechta napadl nevybíravými údery na hlavu. Svoji roli v osudný večer sehrál i alkohol, který všichni pili. Během líčení se pak četly i znalecké posudky lékaře, který při útoku podobného charakteru nevyloučil ani ohrožení na životě a psychologa, který mimo jiné útočníky označil jako příležitostné uživatele návykových látek.

Poškozený prý o žádných drogách, které měl údajně pro oba útočníky shánět, neví a ani podle vlastních slov nikdy nic takového v minulosti nedělal. Prozatím ani po žádném z nich nepožadoval náhradu škody. Tu ale ve výši, která přesahuje padesát tisíc korun, bude zřejmě požadovat zdravotní pojišťovna.

„Opravdu mi nejde o peníze, ale štve mě, že do konce životu už budu bez sleziny,“ vyjádřil se před soudem napadený Josef Oubrecht.
Vina byla ve světle výpovědí i přiznání podle obžaloby v plné výši dokázana, což uznali i obhájci obžalovaných mladíků.

Oba muži nakonec od soudu odešli s podmínkou na tři roky s tříletým odkladem´, přestože mezi návrhy na potrestání od státní zástupkyně byl také tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem.

S konečným verdiktem soudního senátu však byla nakonec spokojena státní zástupkyně i obhájci obou mužů. Nikdo z nich se proti trestu neodvolal.