Jeden člověk zemřel, další skončil v nemocnici. Stalo se tak po útoku býků na statku Novotnův Dvůr ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu.

Tragédie se stala v pátek ráno v době, kdy se ošetřovatelé skotu snažili stádo zvířat přehnat z jedné ohrady do druhé. Majitelem statku je exministr zemědělství Petr Zgarba.

„Jeden z býků napadl čtyřiadvacetiletého mladíka. Devětapadesátiletý kolega se mu snažil pomoci, ale rozzuřené stádo býků se na něj vrhlo a udupali ho,“ informoval o události vedoucí Inspektorátu práce (IP) v Jihlavě Jiří Semerád.
„Mladík utrpěl pouze několik lehčích zranění. Po důkladném ošetření byl propuštěn do domácího léčení,“ informovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Případem se kromě inspektorátu práce zabývá i policie. „Událost prověřujeme, protože jde o smrt. S největší pravděpodobností bude ale věc odložena jako pracovní úraz bez cizího zavinění,“ řekl Bohuslav Rada z havlíčkobrodské policie.

Podle Jiřího Semeráda z IP je zatím předčasné dělat závěry, zda ošetřovatelé zvířat nedodrželi bezpečnost práce. „U zvířat nikdy nevíte, co udělají. Pracovníci se většinou spoléhají na vlastní dlouholeté zkušenosti. Zásadou je, neotáčet se nikdy ke zvířatům zády,“ upozornil Semerád.

Majitele statku Petra Zgarbu včera Deník zastihl ve chvíli, kdy podával vysvětlení na policii. „Když se to stalo, byl jsem na jednání. O události jsem se dozvěděl zprostředkovaně, nebyl jsem u toho. Je to neštěstí, ze kterého nikdo nemá radost,“ řekl Zgarba.

Podle informací Deníku jde na statku o první podobnou tragédii. Minimálně dva býci byli utraceni.

Zaměstnanci přítomní nakládání jejich těl včera odmítli reportérům Deníku poskytnout jakékoli informace a vykázali je z areálu.