„Podívejte se, už nyní vyrábíme Enyaq ve dvou karosářských variantách a nebude rozhodně sám,“ uvedl Martin Jahn po tiskové konferenci Sdružení automobilového průmyslu, jehož je předsedou.

I samotný nejvyšší šéf automobilky Klaus Zellmer na výroční tiskové konferenci společnosti Škoda Auto v březnu sdělil, že dalším elektromobilem, který bude za zákazníky vyjíždět z Mladé Boleslavi se stane Elroq. Jedná se o středně velké SUV, které je vlastně bezemisní variantou současného modelu Karoq. Téměř finální podoba tohoto modelu by se světu měla ukázat, jak naše redakce zjistila, v rámci veletrhu mobility v září v Mnichově.

To ale vůbec neznamená, že by právě Karoq měl v dohledné době končit. „Rozhodně se bude vyrábět dále,“ potvrdil Martin Jahn. Podle něho má Škoda naprosto jasno o své budoucnosti a výrobním portfoliu pro nejbližší tří roky. „Na tu dobu jsme plně vytíženi,“ potvrdil.

Škoda Kodiaq je poslední nové SUV značky se spalovacím motorem
Obměna vlajkových lodí Škody začíná: Zkusili jsme nový Kodiaq s rekordním kufrem

Další vývoj pak bude podle něho do značné míry záviset jednak na podobě emisní normy Euro 7 (jejíž platnost byla z roku 2025 odložena zatím na neurčito) a samozřejmě také na vývoji trhu. „My jsme každopádně připraveni být maximálně flexibilní,“ uvedl pro Deník Martin Jahn.

To ostatně Škoda ukázala v minulosti mnohokrát. Například i právě v souvislosti s produkcí elektromobilů, neboť Enyaq se dělá na stejné výrobní lince jako běžné spalovací Octavie. Toto řešení je v automobilovém světě unikátní.

Podle toho, kdy a v jaké formě se norma Euro 7 nakonec schválí, bude Škoda vyrábět nebo nevyrábět současná malá a relativně dostupná osobní auta se spalovacím motorem. Tedy Fabii, Scalu a Kamiq. Ty by nutná technická řešení spojená právě s plněním emisních limitů normy Euro 7 zdražila neúnosně. Ještě nedávno hrozilo, že kdyby Euro 7 opravdu vstoupilo v platnost v zamýšleném termínu 2025, tak by se nynější čtvrtá Fabia ani nedožila faceliftu.

Továrny jsou teď plně vytížené

Kdyby svět fungoval podle současných emisních pravidel, měla by Škoda podle Jahna poměrně jasno o své budoucnosti na příštích téměř deset let.

Podle informací, které naše redakce získala z dobře informovaných zdrojů, se nejprve bude pro elektromobilní budoucnost připravovat mladoboleslavská továrna. Konkrétně jde o závod Mladá Boleslav II, který se bude předělávat šestnáct měsíců.

Celá rodina elektromobilů Škody tak, jak má vypadat v roce 2026
Počet modelů Škody se významně zvýší. První nové auto bude Elroq

Nejdéle se určitě spalovací auta budou vyrábět v Kvasinách. Tam se zřejmě přestěhuje také nejdůležitější škodovácký model Octavia. První elektromobil bude z linek v Kvasinách podle současných plánů sjíždět nejdříve na přelomu tohoto a příštího desetiletí.

Plně elektrická bude v Evropě Škoda nejpozději v roce 2035, protože poté již nová auta se spalovacími motory nebude možné prodávat. Možná až do té doby ale zůstane v nabídce minimálně velká část současné modelové palety. Plus dva vozy, které jsou zatím utajované, ale již během druhého letošního pololetí přestanou být. Jsou jimi čtvrtá generace Superbu a druhá Kodiaqu. Tím se ale fakticky završí vývoj zcela nových spalovacích aut nebo jejich nových generací.

„Žádné další spalováky se už nevyvíjejí,“ potvrdil naší redakci dobře informovaný zdroj. Jen se dají očekávat částečné modernizace z hlediska designu, výbav i motorizací stávajících typů. Současně ale budou mít zákazníci možnost koupit si s logem značky Škoda nejpozději v roce 2026 kromě zmíněných typů Enyaq a Elroq ještě další tři elektromobily. Jednak malé městské SUV, dále střední rodinné kombi a velké sedmimístné SUV.

Octavia bude dlouhověká

Ve Škodovce podle našich informací ovšem předpokládají, že se minimálně několik spalovacích modelů bude vyrábět ještě třeba v roce 2032 nebo 2033. Tedy daleko po konci jejich obvyklého životního cyklu, který je v koncernu VW obvykle sedmi, maximálně osmiletý. Samozřejmě pouze v případě, že dealeři ročně budou schopni prodat nějakých čtyřicet až padesát tisíc kusů daného modelu. Při menším množství je pak už samozřejmě udržování výroby nerentabilní.

Třeba Octavia, kterou příští rok čeká modernizace, by tou dobou měla skoro už nárok na občanský průkaz, protože v nabídce je nyní prodávaná čtvrtá novodobá generace již od roku 2019. Tím by se v podstatě v délce svého výrobního života vyrovnala první generaci Octavie z roku 1996. Její produkce (tehdy s označením Tour, protože se souběžně montovala již Octavia II), definitivně skončila až v závěru roku 2010.

Martin Jahn
Ceny klasických aut a elektromobilů se srovnají za pět let, tvrdí Martin Jahn

Poměrně jasnou budoucnost má také třetí tuzemský závod Škody Auto, který se nachází ve Vrchlabí. Tam se montují automatické převodovky DQ 200. „A bude tomu tak i dalších téměř deset let,“ sdělil Jahn. Pak pravděpodobně přejde na nějaký program související se elektromobilitou.

Ne všechny modely Škody se samozřejmě budou dělat v českých výrobních závodech. Jasno již je o novém Superbu, který přechází do Volkswagenu v Bratislavě a nejmenším elektrickém modelu. Ten pro změnu budou montovat dělníci v továrně Seatu u Barcelony. O konkrétních místech produkce pro další elektrické novinky se ještě bude rozhodovat.