Při zánětu dutin jsme ochotni udělat prakticky cokoliv, aby bolestivý a nepříjemný stav odezněl. Jistě jste již zkoušeli dopřát si horkou sprchu, umístit si na dutiny napařený ručník a pít horké čaje, které mohou pomoci zaseknutou rýmu uvolnit. Někdy fungují, jindy je potřeba zkusit něco jiného. A proč ne třeba snadnou masáž nosu, která vychází z čínské medicíny, a po které může dojít k uvolnění zaseknuté rýmy i ucpaných dutin?

Jak zánět dutin poznat od obyčejné rýmy? Jak ho léčit a jak uvolnit ucpané nosní dutiny s pomocí bylin?

Masáž nosu:

Zdroj: Youtube

Co je zánět dutin 

Jak poznat zánět dutin od obyčejné rýmy? V případě zánětu vedlejších nosních dutin odborně zvané sinusitidy dochází k poškození sliznice nosu a jejímu následnému otoku. V dutinách se pak tvoří hnisavý sekret, který dutiny ucpává. Zánět dutin obvykle způsobuje bakteriální či virová infekce. Na vině ale někdy může být i zánět zubu, alergická rýma, úraz neboi některé léky. Jak ale zánět dutin poznat?

„Hlavním příznakem zánětu dutin je rýma, nejprve vodnatá, později hnisavá. Pro zánět čelních dutin je typická také bolest hlavy způsobená ucpanou dutinou. Orientačně lze rozpoznat zánět nosních dutin od běžné rýmy poklepáním v oblasti postižené dutiny. Navíc se bolesti zhoršují při předklonu hlavy,“ vysvětluje způsob, jak poznat zánět dutin, jedna z lékárenských sítí na svém webu.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů
Objevily se nové příznaky covidu. Kdo je má, může trpět nejnovější variantou

Rovněž dodává, že zánět dutin může být někdy doprovázený i dalšími příznaky, jakými jsou teplota, horečka, celková slabost, nedostatek energie, bolestivé svaly i bolest v oblasti zubů. Někdy se může objevit i dočasná ztráta čichu.

Jaké jsou možnosti léčby 

V některých případech sice zánět dutin včetně doprovodné infekce vymizí bez jakéhokoliv lékařského zásahu, ovšem jindy musíme odchodu rýmy a uvolnění dýchacích cest trochu pomoci. „Obvykle však sinusitida vymizí sama do dvou až tří týdnů,“ ,informuje Národní zdravotnická služba UK.

V případě zánětu dutin je vhodné učinit minimálně tato opatření, vysvětluje lékárnice Silvie Doležalová v poradně lékárny Dr. Max.

Při aplikaci nosních kapek dělají pacienti často chyby
Jak urychlit léčbu rýmy? Pomůže vyhnout se těmto chybám, radí lékárnice

„Základním opatřením při zánětu dutin je čistění nosu od nadbytečného sekretu. S tím vám pomůže roztok mořské vody ve formě spreje, který nos vyčistí a podpoří regeneraci nosní sliznice. Během léčby hodně odpočívejte a držte se v teple, při pobytu venku vždy noste pokrývku hlavy. Velmi příjemné je i nahřívání. V neposlední řadě dbejte na dostatečný pitný režim,“ radí.


Nahrává se anketa ...

Pokud však domácí metody nepomohou, nezbyde než se s problémem obrátit na odborníka. V případě akutní virové sinusitidy doporučí další postup či návštěvu specializovaného pracoviště, a jestliže se jedná o bakteriální infekci, antibiotikům se nejspíš nevyhnete.

Masáž nosu na uvolnění rýmy 

Při rýmě a nachlazení vám však může ulevit i jednoduchá masáž nosu, která vychází z čínské medicíny. Masáž je rozdělena na tři fáze a používají se k ní vždy dva prsty – palec a ukazováček.

„V první fázi položíme oba prsty ke kořeni nosu a několikrát sjedeme odshora až k jeho špičce. V druhé fázi opět chytneme palcem a ukazováčkem kořen nosu, ale tentokrát po stranách a pomalu sjíždíme dolů. Nos tedy masírujeme z obou stran naráz odshora dolů. V poslední fázi masírujeme oblast těsně vedle nosu opět shora dolů,“ vysvětluje lektor tělesného a duševního rozvoje Václav Vocásek. 

U praktických lékařů a v nemocnicích je k dispozici vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5. Je uzpůsobená na varianty, které v současnosti v Česku převažují. Ilustrační snímek
Chřipka, rýma, covid. Virus už patří do respirační sezony, pomáhá nová vakcína

Při akutní rýmě pak doporučuje toto cvičení provádět po dobu alespoň několika minut a opakovat ho v průběhu dne vícekrát. Čím častěji si masáž dopřejete, tím její účinky porostou. Pokud navíc rýmu zachytíte úplně na začátku, bude mít toto cvičení nejvyšší účinnost a můžete plnému rozvoji rýmy údajně i předejít.

Uvolnění ucpaných dutin 

Další masáží, kterou si můžete dopřát, a která pomůže odstranit zaseknutou rýmu především z oblasti čelních dutin, je mačkání bodu v prohlubni na začátku obočí.

„Bod BL2 najdete v prohlubni na začátku obočí. Jeho stimulace pomáhá uvolnit dutiny, ale pomáhá i při rozmazaném vidění či při bolesti v oblasti oka. Yu Yao je bod přibližně uprostřed obočí a mimo jiné uvolňuje zánět dutin v čelní oblasti,“ vysvětluje na Instagramu autorka masážních destiček guasha.

Přesný postup masáže:

Zmiňuje i bod, který najdete na konci obočí a jehož masáž uvolňuje dutiny v čelní oblasti, ale také uleví při migrénách či bolestech hlavy.

Jak uvolnit dutiny bylinkami 

Zánět dutin můžete pomoci rozehnat i přírodní silou některých bylinek. Za zkoušku rozhodně stojí například éterické oleje, které mohou mít antibakteriální a protizánětlivé účinky. Patří mezi ně především:

  1. Eukalyptový olej – pomáhá uvolňovat dutiny a zbavovat je hlenu. Hlavní složka eukalyptového oleje napomáhá podle studie k rychlejšímu zotavení z akutní sinusitidy.
  2. Máta peprná – obsažený mentol pomáhá uvolňovat dýchací cesty.
  3. Tea tree oil – tento olej se po staletí využívá k podpoře zdraví.
  4. Levandule a heřmánek – levandule přispívá ke zmírnění bolesti a úlevě od otoků, heřmánek zklidňuje a umožňuje lepší spánek.

Esenciální oleje vždy nakapejte do horké vody, pamatujte, že stačí opravdu pár kapek. Následně přehoďte přes hlavu ručník a nakloňte se nad nádobu a vdechujte páru. Oči ponechte zavřené a dejte si pozor, abyste se nepřiblížili příliš blízko k horké vodě.

Jak správně inhalovat:

Zdroj: Youtube

„Nikdy však neaplikujte esenciální oleje neředěné přímo na pokožku, nepolykejte je a neaplikujte přímo na sliznice. Mezi nežádoucí účinky mohou patřit místní podráždění, bolesti hlavy, ale i astmatické záchvaty či alergie,“ radí specialista na léčbu dutin La Sinus and Snoring.

Proto vždy vyzkoušejte ředěný esenciální olej na malém kousku kůže, abyste zamezili rozvoji silné alergické reakce či jiného projevu.

Kdykoliv cítíte, že nemoc domácími postupy nejste schopni porazit, nebo se její projevy zhoršují, navštivte svého lékaře a poraďte se s ním na dalším postupu.