Kýchání je běžnou součástí života, pokud jste nachlazení, máte rýmu, nebo alergii. Na veřejnosti je však bez zakrytí považováno za podobně neslušné jako říhání či upouštění větrů. Snaha o jeho zadržení však také není zrovna dobrý nápad. Zastavujete tak totiž reflex, který z nosu či úst vypuzuje viry a bakterie větší rychlostí, než která je povolená na českých dálnicích. Ve výjimečných případech proto může dojít až k prasklinám v oblasti hrdla, což zažil 34letý Brit, který kvůli tomuto kroku mohl přijít i o život. Jak ale kýchat zdvořile, aniž bychom ohrožovali své zdraví?

TOP 5 nejhorších úrazů, které se vám mohou stát při kýchnutí:

Zdroj: Youtube

Proč je kýchání důležité

Kýchání patří mezi běžné reflexy. Dochází k němu ve chvíli, kdy se tělo snaží vypudit dráždivou látku nebo částici, která se snaží projít nosními dírkami dál do těla. „V tu chvíli se spustí uvolňování histaminu, který podráždí nervové buňky v nosní výstelce. Jakmile dostane mozek signál, aktivuje krční svaly a řekne plicím, aby uvolnily silný výbuch vzduchu. Následně dochází ke kýchnutí, které je tak silné, že dokáže vymrštit hleny šest až osm metrů daleko,“ tvrdí pro pánský magazín Mens Health docent na katedře otolaryngologie NYU Langone Health Erich Voigt.

„Mechanismus kýchání má za úkol vypudit škodlivé bakterie a částice z nosu. Je to velice silný reflex, který tělo má,“ tvrdí ušní lékař Eric Voight i pro technologický a zdravotnický magazín Business Insider.


Nahrává se anketa ...

Co může způsobit zadržování kýchnutí

Když však chcete kýchnutí zadržet, například ze zdvořilosti, nebo abyste neinfikovali své blízké či kolemjdoucí, rozhodně byste to neměli dělat tak, že si zacpete nos i ústa. „Zastavovat kýchání blokováním nosních dírek a úst je nebezpečný manévr, kterému je potřeba se raději vyhnout. Může to vést k četným komplikacím jako je zachycení vzduchu v hrudníku mezi plícemi, perforace (protržení) bubínku, či dokonce k prasknutí cévy v mozku,“ tvrdí zpravodajský web NDTV.

Zastavovat kýchání nedoporučuje ani imunoložka Rachel Szekelyová z Clevelandské kliniky. „Kapičky hlenu mohou z nosu při kýchnutí vyletět rychlostí až 160 km za hodinu. Zadržení kýchnutí může vést až k poškození dutin nebo ušních bubínků. Znemožníte totiž tělu vypudit bakterie, čímž můžete přispět i k tomu, že se infikovaný hlen dostane zpět do středního ucha. To může vést až k jeho zánětu,“ tvrdí pro magazín Insider imunoložka.

Při aplikaci nosních kapek dělají pacienti často chyby
Jak urychlit léčbu rýmy? Pomůže vyhnout se těmto chybám, radí lékárnice

Tento druh poranění způsobený zadržováním kýchnutí je sice neobvyklý, ale přesto se stal minimálně dvěma lidem. „Je to vzácné zranění, které bychom s větší pravděpodobností viděli u traumatu, který způsobila například autonehoda, bodné nebo střelné zranění, či u pacientů, kteří spolkli něco ostrého,“ vysvětluje primář oddělení laryngologie v centru Emory Healthcare Adam M. Klein ve zdravotnickém magazínu CNN Health.

Brit si zadrženým kýchnutím protrhl krk

O tom, že se zdvořilostní zadržování kýchání může změnit ve velice nepříjemnou zdravotní komplikaci, se přesvědčil i 34letý Brit. Aby předešel společenskému faux pas, zavřel svá ústa a stiskl si prsty nos.

Okamžitě pocítil praskání v krku, hrdlo mu oteklo a zanedlouho ho začalo bolet polykání a téměř ztratil hlas. Navštívil proto zdravotnické centrum a z výsledků vyšetření byl v šoku.

Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. Vévodí covid či virózy podobné chřipce
V Česku řádí covid i virózy podobné chřipce. Nejhůře je v šesti krajích

Jak vám může ublížit zadržování kýchnutí?

„Jakmile lékaři pacienta vyšetřili, objevili praskliny od krku až po hrudní koš. Kvůli riziku komplikací musel být muž držen v nemocnici a krmen sondou. Naštěstí se však jednalo o velmi malou prasklinu, proto byl po sedmi dnech hospitalizace a podávání antibiotik propuštěn domů,“ uvedl vědecký magazín Science Alert.

Zde je rentgenový snímek 34letého Brita:

Podobný případ se stal i v roce 2011 v Bostonu, kdy 38letý muž zadržoval kýchání, což vyústilo až ve zlomeninu hrtanu.

Praskliny v krku pak mohou vést až k tomu, že se vdechovaný vzduch dostane tam, kde nemá co dělat. „Vzduch mimo plíce může být velkým problémem, jelikož vyvíjí zvýšený tlak na orgány ve vaší hrudi a může znesnadňovat dýchání. Nejnebezpečnějším aspektem je však infekce. Když se do těchto míst dostane vzduch z vnějšího světa, zanese s sebou mnoho bakterií. Infekce v krku, a zejména v hrudníku, pak mohou být velice rychle smrtelné,“ varuje v pánském magazínu Mens Health odborný asistent otolaryngologie na Harvard Medical School Ahmad R. Sedeghat.

Jak kýchat zdvořile, ale zdravě

To, že se nedoporučuje kýchání zadržovat, však neznamená, že je správné nechat ho vyjít bez zakrývání úst či nosu. I v tomto případě lze udělat velkou chybu. Kýchnout jen tak do ruky se nedoporučuje, jelikož snadno dojde k přenosu bakterií. Ideální je nosit při sobě neustále čistý kapesník, kterým si můžete v případě potřeby při kýchnutí ústa zakrýt.

Ještě lepší variantou je papírový kapesníček, který můžete po kýchnutí vyhodit stejně jako po vysmrkání.

U praktických lékařů a v nemocnicích je k dispozici vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5. Je uzpůsobená na varianty, které v současnosti v Česku převažují. Ilustrační snímek
Chřipka, rýma, covid. Virus už patří do respirační sezony, pomáhá nová vakcína

„Pokud není k dispozici žádná textilie, měli byste své kýchnutí směřovat do ohybu paže, nikoliv do obnažené ruky. Kdykoliv totiž kýchnete do ruky, kterou pak někomu podáte, nebo na něco sáhnete, vytváříte příležitost k přenosu bakterií,“ tvrdí pro světový zpravodajský server New York Times vedoucí oddělení Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doktor Vincent Hill.