Vědeckých studií je zatím málo, lékaři ale vycházejí z dotazníků a sezení se svými pacienty. A podle nich to vypadá, že sex je skutečně věc, kterou se lidé zrovna teď nebaví. „Očekávali jsme, že nuceným pobytem rodin v domácím prostředí se může sexuální život partnerů zlepšit. Ale spíše dochází k pravému opaku. Partneři si po nějaké době začínají lézt na nervy, vznikají konflikty a dokonce vzrůstá i domácí násilí. V této atmosféře se dá těžko očekávat velká chuť do sexu. Stoupá i konzumace alkoholu, což sexuální kondici také nepřidá,“ popisuje psychiatr a sexuolog Luděk Daneš.

Ztrátu chuti na sex lze podle něj přičítat i tomu, že lidé mají po prodělané nemoci ještě dlouho problémy s dýcháním a trpí únavou. Libido pak pochopitelně klesá.

Testování na covid. Ilustrační snímek
Omikron je držák, nakažlivý zůstává i po týdnu. Ulpí například na nábytku

Nechuť ovšem doprovázejí i vysloveně fyzické překážky. Mezi nejčastější patří poruchy erekce. „U organismu oslabeného covidem lze očekávat častější výskyt právě této poruchy,“ potvrzuje Daneš. Covid napadá cévy mnoha orgánů a penis není žádnou výjimkou.

Kvalitu erekce navíc výraznou měrou ovlivňuje i psychika. A ta dostává poslední dva roky zabrat. „Z psychogenních příčin může nyní hrát roli stres spojený se strachem z onemocnění nebo smrti, napjatá atmosféra v rodinách z různých důvodů. Finančních, vztahových, pracovních,“ doplňuje sexuolog.

Neplodní kvůli covidu?

Podle lékařů se po prodělaném onemocnění snižuje i kvalita spermií, což může mařit snahu párů počít dítě. Spermie jsou pomalejší a šance, že se dostanou k vajíčku, se proto snižuje. „Bylo prokázáno, že varlata obsahují receptory, na kterých se virus způsobující covid-19 může uchytit, podobně jako v plicích. Zaznamenali jsme, že po prodělání covidu dochází k přechodným změnám v kvalitě spermií a obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu,“ popisuje Pavel Otevřel, lékař a reprodukční specialista.

Zdroj: DeníkKvalita spermií klesla nejen u mužů, kteří procházejí léčbou, ale i náhodných dárců spermatu. „Je obvyklé, že se po prodělání těžké nemoci nebo po stresovém období kvalita spermií horší. Covid ale poškozuje spermie i u těch, kteří mají jen lehký nebo úplně bezpříznakový průběh nemoci,“ upozorňuje specialista na umělé oplodnění, lékař Štěpán Machač.

Oddělovat manželské lože ale není potřeba. Jak připomíná Luděk Daneš, nejlepším lékem na neuspokojivý sexuální život je zase jenom sex. „Kvalitní sex je nejlepším antidepresivem a životabudičem, které nyní potřebujeme více než kdykoliv předtím. Není to jen pohlavní styk, ale i pohlazení, poplácání či polibek. Partneři by si měli udělat čas jen pro sebe, změnit prostředí a více se mazlit,“ radí.

Pomoci může i změna stereotypu, posilovat pozitivní myšlení a především se vyvarovat čtení katastrofických scénářů.