Jak jste na tom s polykáním pilulek? Nemáte s tím problém, nebo se kdykoliv, kdy je potřeba brát určité léky, strachujete, jak to opět zvládnete. Některým lidem nedělá polykání tabletek žádné problémy, jiní si je spojují se strachem z udušení či mají obecně problém polykat větší sousta, což může být způsobeno i některými nemocemi.

Tento problém se medicínsky nazývá dysfagie a podle diplomové práce Karolíny Divišové Prevence poruch polykání u dospělých osob se s ním v životě setká asi pět procent lidí na celém světě.

Co je to dysfagie:

Zdroj: Youtube

Klasický záklon

Pokud jste někdy měli problém polknout větší či menší pilulku, jistě vám bylo doporučeno vložit si lék co nejdále na jazyk, zapít vodou a pak trhnout hlavou a tabletku si do krku vyloženě hodit. Jedná se o metodu hojně užívanou, ovšem ne příliš vhodnou.

„Zaklonit hlavu dozadu je při polykání léků intuitivní a mnoho lidí při něm vsází na gravitaci. Zaklánění hlavy je však nejen méně účinné, ale i potenciálně nebezpečné. Díky tomuto pohybu může pilulka vystřelit přímo do vašich dýchacích cest a způsobit dušení,“ vysvětluje na webu Life Hacker lékařka Mount Sinai.

Špatně nakombinované léky mohou způsobit vážné komplikace, nebo dokonce úmrtí
Pozor na nebezpečné křížení léků. Pacienti mohou požádat o kontrolu předpisů

Pop-bottle metoda

O něco vhodnější je metoda, která sice rovněž vsází na záklon, ale nikoliv na házení pilulky do zadní části úst a cukání hlavou. Budete k ní potřebovat pouze malou lahvičku plnou vody a váš lék.

„Tabletu si položte na jazyk, pevně sevřete rty kolem otvoru lahvičky, mírně se zakloňte a napijte se. Udržujte kontakt mezi lahvičkou a rty a pomocí sacího pohybu spolkněte vodu a pilulku. Nedovolte, aby se do láhve dostal vzduch,“ radí na Harvard Health Heidi Godman.

Tvrdí, že podle výzkumů takto uspělo 60 procent ze 140 lidí, kteří měli problémy s polykáním tablet.

Problémy s polykáním pilulek: Technika pop-bottle:

Zdroj: Youtube

Ještě vhodnější: předklon

Na první pohled vyložený nesmysl. Když se předkloníte s tabletkou a lokem vody, tabletka klesne ke dnu a do krku se nemá šanci dostat. Možná vaše představa, ale rozhodně ne realita. Tedy, alespoň podle NHS.

Pilulku si vložte na špičku jazyka a napijte se vody. V tuto chvíli ještě nepolykejte. Předkloňte hlavu, chviličku vyčkejte a v předklonu polkněte. Přesný postup najdete v tomto videu.

Vhodnější je kapsli zapít a v předklonu polknout.Vhodnější je kapsli zapít a v předklonu polknoutZdroj: Shutterstock

Současně se soustem

Nám však přišla úplně nejjednodušší tato metoda, která je tak snadná, jako polknout sousto dobrého jídla. Tak počkat, ono totiž nejde o nic jiného, než právě polknout sousto chutné svačinky.

Stačí si vzít k ruce, co jste si přichystali ke snídani, svačině, obědu či večeři a s chutí se zakousnout. Těsně před tím, než budete chtít své sousto spolknout, si vložte do úst ještě tabletku a společně se soustem spolkněte. Zapijte vodou. Stejně, jako například influencerka @hellochristie na svém Instagramu.

Kurkuma. Ilustrační foto.
Oblíbená kurkuma může škodit, varují lékaři. V doplňcích stravy lidem ničí játra

Kdy lze rozdrtit a kdy ne

Při problémech s polknutím léku bývalo dříve běžnou praktikou rovněž tabletu rozdrtit či rozkousat. U některých léků to problém není, jiné se drtit nesmí.

„Potahované tablety maskují nepříjemnou chuť účinné látky, chrání uživatele před poškozením léčivou substancí, transportují lék do vzdálenějších částí trávicí soustavy a chrání medikament před působením žaludeční kyseliny. Narušení tablety nepochybně vede k destabilizaci obsahových složek, čímž riskujete i nedostatečnou účinnost přípravku,“ varuje doktor farmacie Lukáš Dobrovolný v poradně lékárny Dr. Max.

V určitých případech však lze například vysypat obsah tobolky a zředit s vodou či z ní připravit emulzi. „Pokud mluvíme například o doplňku stravy Vitamin C Imuno akut, lze tobolku otevřít, obsah spolknout a zapít polovinou sklenice vody. Obsah tobolky se však nesmí kousat, žvýkat ani drtit. Lze jej však alternativně rozmíchat ve vodě a ihned vypít,“ radí Dobrovolný.

Lékárna. Ilustrační foto
Ve které lékárně mají můj lék? V cizině to lidé vidí na webu, Česko zatím váhá

Pro děti jsou lepší emulze

Co se týče dětských pacientů, radí zkušená pediatrička Alena Čadková s dlouholetou praxí na děti především netlačit a celou situaci jim co nejvíce ulehčit.

„V dnešní době usilujeme především o to, aby dítě nebylo z povinnosti polknout určitý lék ještě více stresováno. Stačí, že je nemocné a není mu dobře. Proto pokud má dítě v počátku onemocnění horečku a lék odmítá, je lepší mu nejprve podat lék na pokles teploty klidně v podobě emulze či čípku, aby se mu udělalo trochu lépe a následně podat medikament, který je nutno na nemoc užívat,“ radí lékařka z Prahy 6, která je mezi dětmi i kolektivem místních rodičů velice oblíbená.


Nahrává se anketa ...

„Ještě si pamatuji, že za doby mého studia na lékařské fakultě převažovaly léky v tabletách a kapslích, na lůžkovém oddělení pak injekční formy léčiv.

Takže když bylo dítko nemocné a muselo užívat například antibiotika, dostali rodiče tablety, které musely děti doma poslušně polykat pod výhružkou, že pokud lék nepolknou, pojedou do nemocnice, kde si je nechají a budou jim dávat injekce,“ vzpomíná na doby, které už jsou naštěstí pryč.

Je ráda, že se dnes s dětmi o problému spíš mluví, než aby se strašily injekcemi a polepšovnou.