Chcete i na konci léta jíst čerstvou zeleninu a bylinky ze své zahrádky? Mnoho druhů lze zasadit v polovině léta a z plodů se pak těšit až do podzimu.
CO LZE ZASÍT V ČERVENCI:
* Hlávkový salát, řeřicha a rukola
* Kopr
* Špenát
* Tuřín a ředkvičky
* Řepa
* Fazole
* Zelí a brokolice
Hlávkový salát, řeřicha a rukola
Salátová zelenina je skvělá! Můžete ji vysévat po celou sezonu. A výběr salátů je opravdu velký. Při správném výsevu si můžete pochutnat na hlávkovém salátu, řeřiše či rukole hodně dlouho.
Po prvních dubnových výsevech se jejich semena vysévají každé dva týdny znovu. Sklízet je navíc můžete v jakékoli fázi růstu.
Plodiny, které můžete vysévat v červenci a v srpnu:
„Vysévejte především letní odrůdy, které jsou odolnější proti horku, hořknutí a vybíhání do květu. Doporučila bych je umístit do polostínu a dopřát jim dostatek vláhy. Odrůdy určené k řezu listů můžete sklízet brzy, po seříznutí totiž obrůstají. Na hlávkové saláty vyseté v červenci si počkejte asi do konce září,“ radí jihomoravská zahradnice Alena Janíčková.
Kopr
Milovníci kopru vysévají od časného jara a poté každých deset až patnáct dní až do podzimu. Kopr nejlépe roste na prokypřených úrodných půdách s dobrým osvětlením. Koprové klíčky se bez předpěstování objevují třináct až osmnáct dní po výsevu, poté už se rostliny vyvíjejí velmi rychle.
„Pokud jsou semena namočená dva až tři dny před výsevem ve vodě, objeví se kopr mnohem dříve. Dávejte si pozor na nedostatek vláhy. Listy kopru, stejně jako hlávkový salát, se pak zmenšují,” říká Petr Novák, zahrádkář z Litomyšle.
Špenát
Téměř po celou dobu, kdy není půda pokrytá sněhem, lze vysévat i špenát. Tato na vitamíny bohatá rostlina se v zahradě používá jako předchůdce teplomilných plodin. Pro podzimní sklizeň se nejlépe daří špenátu, setému od konce července do poloviny srpna. Důležité je, aby rostliny stihly před mrazem vytvořit malou růžici listů.
Tuřín a ředkvičky
Do poloviny července můžete vysévat také tuřín. Koncem července pro podzimní sklizeň zase ředkvičky. Můžeme také vysévat ředkev, ať už černou nebo bílou, ale vyzkoušejte i vodnici. Mimochodem, mnoho okopanin s pozdním výsevem lépe snáší zimní skladování.
„Pro výsev nejlépe použijte letní odrůdy a vysévejte do polostínu. Ředkvičky pravidelně zalévejte, aby při nedostatku vláhy předčasně nedřevnatěly nebo nepraskaly kvůli střídání sucha a zálivky,” doporučuje Alena Janíčková.
Řepa
V červenci můžete zasít některé další rostliny, co nejsou obvykle vnímány jako plodiny, které mohou přinést několik sklizní ročně. Řepa se tradičně sklízí v září. Někteří zahradníci ale tvrdí, že řepu lze zasadit dokonce třikrát za sezonu. Na jaře pro letní spotřebu, v červnu k zimnímu skladování a v červenci získáte mladou řepu, kterou zužitkujete na podzim.
Nahrává se anketa ...
Fazole
Začátkem července můžete také znovu zasít časně dozrávající fazole, pokud nechcete získat jako plodinu samotné fazole, ale mladé zelené lusky. I když by vám počasí bránilo v dobré úrodě šťavnatých a měkkých lusků, je fazole, stejně jako jiné luštěniny, vynikajícím zeleným hnojením.
Zelí a brokolice
Uprostřed léta se nebojte zasadit i zelí. Ideální jsou sazenice raných odrůd bílého zelí. Pokud na zahradě rostou střední a pozdní odrůdy, nemá to smysl. Ale pokud se úroda pozdního zelí z nějakého důvodu nepodařila, můžete zasadit letní sazenice.
Co vysít a zasadit po sklizni česneku a cibule:
„Určitě začátkem července vysaďte brokolici. Je to tradiční druhá setba, která plodí až do poloviny podzimu,“ uvádí Alena Janíčková. Dodává, že uprostřed léta se vysévá i orientální zelí, protože má relativně krátkou vegetační dobu. U raných odrůd je to padesát až šedesát dní, což umožňuje získat dvě sklizně v jedné sezoně.