„Kamenitá zahrada by měla využívat přednosti místa. Tím jsou sucho a teplo. Je vhodná pro pěstování bylin a travin a stává se rájem pro hmyz, ještěrky i ostatní plazy. Má potenciál pro vytvoření krásné skalky i využití materiálu pro tvorbu kamenných zídek,“ říká Jitka Nováková ze spolku Permakultura.

Zahrada a skalka na chalupě pro inspiraci:

Zdroj: Youtube

„Kamenité půdy mají výbornou schopnost odvádět vodu. Tím ale výčet kladů končí. Při výsadbě tudíž počítejte s nedostatkem vláhy. Snažte se odstranit větší kameny, aby se snížila tvrdost půdy a aby se usnadnilo kořenění rostlin,“ doplňuje Aneta Křováková, zahradní designérka.

Výhody kamenité půdy:

- dekorativní účely
- výborná drenáž
- udržují teplo

Nevýhody kamenité půdy:

- složité pěstování plodin
- náročná na obdělávání

Častokrát si ale lidé škodí sami. Výstavba vysněného domu je totiž tak velkou a náročnou výzvou, že málokterý stavbař pamatuje i na půdu na své zahradě. Zemina z výkopu při výstavbě vysněného domu je nejen suchá, ale také kontaminovaná sutí a dalšími stavebními materiály.

Hloubením základových pásů získáváte hodně chudého, jílovitého substrátu, který se obvykle po pozemku prostě a jednoduše rozhrne. Problémem ale je, že v takové půdě chybí užitečné stopové prvky a také, že špatně odvádí vlhkost.

Pravda, můžete celý pozemek přerýt. Ale ruku na srdce, je málo zahradníků, kteří se touto náročnou cestou vydají.

V ústecké komunitní zahradě na Severní Terase měli den otevřených branek.
Češi objevili v době inflace skrytý poklad: Komunitní zahrady zažívají boom

Pokud můžete, použijte mechanizaci. Velké kultivátory půdu pěkně pročísnou a kameny jim neublíží. Na větší pozemky si pozvěte místního zemědělce a nechte ho vše pěkně přeorat. A poté pár dní trpělivě ručně vybírejte největší kameny. Než postavíte plot, přivezte pár náklaďáků ornice.

Šetřit se nevyplatí

Co ale dělat, když jste nad tímto v rámci úspor mávli rukou? Pouze hnojení nezaručuje, že budete mít kvalitní půdu pro výsev trávníku, pěstování rostlin i výnosné zeleninové záhony.

Jak si založit zeleninový záhon kdekoliv:

Zdroj: Youtube

Nejprve tedy po celé ploše vysejte meziplodiny, vhodné pro zelené hnojení. Když vyrostou, je potřeba vše zrýt, u větších ploch se bude opět hodit kultivátor. Teprve po zeleném hnojení vysaďte svou novou zahradu. Nezapomeňte použít podestýlku, zvolit můžete kůru, slámu, posečenou trávu či kompost.

„Přidáním organické hmoty můžete významně zlepšit kvalitu a strukturu půdy. Mulčování zase pomůže zastavit odpařování vláhy, zpomalí růst plevele. Jako mulč můžete použít drobný štěrk nebo oblázky,“ uvádí Nováková.

Vřesy, skalničky i jehličnany

Na suti a ve znehodnocené půdě dobře rostou všechny luční rostliny. Naplánujte si louku, protože získat krásný trávník je kvůli nedostatku humusu nadlidským úkolem.

Hortenzie - Krásně kvetoucí, stín tolerující, velmi vlhkomilný keř. Cení se pro krásné olistění a bohatá květenství. Hortenzie zahradní neboli panikulát roste v keři vysokém až 2 metry.
Jak vyzrát na podmáčenou zahradu? Zkuste drenáž a vyvýšené záhony

„Suchá zahrada připomíná step, takže i tak by měla vypadat její podoba. Trávy a suchomilné rostliny bývají navíc zajímavé i v zimě, když jsou ojíněné. Nutná je také dobrá práce s vodou, což obnáší záchyt vody ze střech i ze zpevněných ploch. Pro náročnější rostliny můžete vytvořit kapsy s úrodnější hlínou,“ radí Nováková.

V problematických, kamenitých zahradách vypadají krásně a přirozeně skalky. Mohou být porostlé nízkými trvalkami, jako jsou zvonek karpatský, prvosenky, nebo třeba borůvkami a vřesy. Existuje obrovský výběr miniaturních jehličnanů, favoritem ale určitě bude borovice horská.

Na skalkách se daří řadě rostlin:

„Na skalnatých a kamenitých stanovištích se výborně daří nejen skalničkám, ale také aromatickým bylinkám, rozchodníkům i některým druhům růží. Nezapomínejte ale, že i suchomilné rostliny občas potřebují zalít,“ říká Křováková.

Jaké plodiny pěstovat na neúrodné půdě?

- Vybírejte rostliny s dlouhým kořenovým systémem, mohou přijímat vodu hluboko v zemi.
- Rostliny uchovávající vodu ve stoncích, listech a kořenech. Díky tomu mohou čerpat vodu během sucha.
- Druhy jejichž listy účinně odrážejí sluneční paprsky, čímž snižují odpařování a omezují ztráty vody.
- Rostliny s úzkými listy, jako je levandule. Široký list podporuje rychlou ztrátu vody.
- Místo náročných rostlin z jiných klimatických pásem volte původní druhy.

V šestém díle webseriálu Problematická zahrada vám poradíme, jak na problematické zahrady s hodně písčitou půdou.