Jan Novotný ví o bonsajích opravdu hodně. I to, jak moc mohou vstoupit do soukromého života. „Umíme v tom chodit, manželky vždycky něco říkají,“ směje se Novotný v odpověď na otázku, jaká je reakce jeho ženy na zálibu v pěstování. Když to myslíte vážně, pak si i japonské umění bonsají vybírá svoji daň. Z koníčku se nakonec stává životní styl a z malého stromečku v misce zase člen rodiny, který tiše diktuje životní rytmus milovníků mini stromků. Ty totiž vyžadují v podstatě trvalou péči.

„Člověk zkrátka nemůže každý týden jezdit na prodloužené víkendy někam do světa. Já mám aspoň výmluvu, že je to moje živnost,“ dodává s úsměvem Novotný.

Fantastické kousky byly k vidění v japonském Kyotu:

| Video: Youtube

Cesta k úspěšnému pěstování bonsají obvykle vede po známé trajektorii: pokus-omyl a zase pokus. Jan Novotný, rodák z moravskoslezského Štramberka, měl ale k miniaturám stromů našlápnuto i profesně, vystudoval totiž lesnickou školu a již více než 16 let se japonskému umění pěstování bonsají věnuje profesionálně.

Hlavní zásadou je zpomalit a zklidnit se

Pokud chcete začít s pěstováním stromečků v japonském stylu, bude nejlepší kontaktovat někoho ve svém okolí, který se této kratochvíli již věnuje. To vám významně usnadní cestu.

„Potom bych doporučoval, aby se začátečníci věnovali místním, domorodým dřevinám a alespoň z počátku se vyhnuli importovaným, teplomilným nebo pokojovým odrůdám. Hlavní zásadou je potom zpomalit a zklidnit se. Jsme zvyklí, že chceme všechno hned. Ale u bonsají to nejde. Intenzivními zákroky byste rostlinu mohli poškodit,“ poukazuje na nejčastější začátečnické chyby Novotný. 

Začátečníkům doporučuje třeba habr, buk, javor či borovici. Bonsaje by měly vyvolávat dojem starých stromů, to je základním pravidlem estetiky, které platí v každém období a je stále "in". 

„Pěstování bonsají je jako každý jiný koníček. Když někdo rád jezdí na kole, tak mu stačí starý, ošuntělý velociped a může na něm jezdit, pokud se o něj postará, do konce svého života. Jestli to ale s ježděním myslíte vážně, jednou dojde na koupi kola lepšího," říká s nadsázkou Novotný.

Úžasné kousky prodají i v Indonésii:

Od substrátu až po mechový porost

Vždy jde o ambice a i v případě bonsají se musíte rozhodnout, co od stromků očekáváte. I zde záleží, jakým způsobem se pěstování chcete věnovat. K úspěšnému pěstění budete potřebovat stromeček, který můžete pořídit kolem 150 korun, misku pořídíte v nižších stokorunách v hobby marketu a důležitou složkou je substrát. Bonsajím se líbí vysoce propustné substráty na bázi štěrku. Většinou jsou smíchané z pemzy, lávy a akadamy, což je japonský granulovaný jíl. Ten se dá koupit ve specializovaných bonsai centrech, nebo na internetu. Lávu a pemzu zase pořídíte v obchodech, které prodávají kameny a kamenné drtě.

Dojem starého stromu nevytvoříte bez mechového porostu. Ten si můžete nasbírat lese, usušit a posypat s ním substrát bonsaje. Pokud ale není stromeček čerstvě přesazený, začne mech v misce s bonsají bujet sám. To by ale podle Novotného měli pěstitelé řešit, až budou mít „zmáknuté“ stromečky.

Fotogalerie: Festival bonsají a japonské kultury v Botanické zahradě hl.m. Prahy

Nepřítelem pěstitele mini stromečků mohou být domácí zvířata, hlavě pak ovce a kozy. Kočkám a psům bonsaje zase tolik nevoní. „Správný bonsajista zároveň pěstuje a prezentuje. Proto má své stromečky vystavené ve výšce očí, ideálně na stojanech či policích na zahradě nebo balkonu," dodává Novotný.