Jak to před necelými dvěma stoletími vypadalo, představil patron všech hasičů svatý Florián. Na koni a v brnění požehnal více než stovce hasičů z různých sborů. „Mým darem je pro vás požehnání, ochrana zdraví a životů. Ať ve vašich srdcích sílí oheň lásky, abyste byli odvážní a svorní,“ hlásí představitelka svatého Floriána. Jako na znamení souhlasu zařehtá i statný kůň. Toho pak všichni v průvodu následují z Horního náměstí k hasičské zbrojnice.

Darování krve. Ilustrační foto.
Dárky pro dárce: po odběru krve v pelhřimovské nemocnici můžete jít do kina

Téměř devadesátiletou dvoukolovou přívěsnou stříkačku s sebou po celou dobu táhnou požárníci z Černovic. Podle hasiče Davida Štěpána je to však lehčí, než se zdá. „Na rovince by to měl utáhnout i jeden člověk. Je to potřeba, protože v minulosti se s tím skutečně hasilo. I teď to používáme a stříkačka funguje spolehlivě. Jen to nepoužíváme k hašení požárů, ale jen k ukázkám,“ vypráví dobrovolný hasič.

Při stopadesátiletém výročí se mnoho hasičů neubránilo dojatí. Speciální vzpomínky na humpolecký sbor má veterán Jan Komrs. Ten pomáhal stavět stanici a několik desítek let velel zdejší jednotce. „Tím, že jsem mezi hasiči mohl být se mi splnil dětský sen. O to hůře jsem pak nesl, když jsem odtud odcházel. Ale kluci mě podrželi a pomohli. Já měl stejně vždycky radši než kancelářskou práci výjezdy,“ vzpomíná požárník, který toho mnoho zažil.

Letošní výprava vysočinských studentů na Tchaj-wan.
Vysočina na Tchaj-wanu: středoškoláci hltali asijské technologie i kulturu

Komrs se zúčastnil tisíce výjezdů. „Kdyby to šlo, tak se mezi kluku vrátím, ale už jsem starý. O to víc si užívám, že tady dnes mezi nimi mohu být. Sto padesát let je úžasné číslo a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí,“ říká bývalý velitel stanice v Humpolci.

Z nedaleké obce Mladé Břiště vyrazil do Humpolce na historickou událost Lukáš Koumar s rodinou. „Bylo to hlavně kvůli synkovi. Má hodně rád koně a auta. Obojí si tady užil. Hlavně se mu líbil ten svatý Florián, jak jel na koni v průvodu a hlásal. Říkal mu rytíř,“ přibližuje návštěvník s úsměvem a dodává, že i samotní hasiči stáli za výlet. Děti si ještě užily hrátky ve vodní pěně a odvážlivci se jeřábem nechali vyvézt do nebe.