Jak sama říká, na vozíku se doslova rozžila. Všude kolem sebe rozdává dobrou náladu. Invalidní vozík ji prý dal nadhled a lehkost, zkrátka nedělá ze života vědu. Chodí do zaměstnání, tancuje (ano, opravdu to tak je), zpívá v pěveckém sboru, hraje na piano a maluje. A nově také jako peer mentorka pomáhá těm, kteří se právě potýkají se vším, čím si za ty roky prošla také ona.

„Ztráta citlivosti levé ruky mi značně ztížila celou situaci, protože jsem od narození vyhraněný levák."
Marie NahodilováMarie NahodilováZdroj: Redakce

Marii Nahodilové i její rodině život před devíti lety změnil nešťastný pád z koně. To, co tolik milovala, ji upoutalo na invalidní vozík. Následkem úrazu u maminky dvou dnes už dospělých dětí došlo k poškození míchy a ochrnutí dolních končetin a částečně i levé ruky. Marie Nahodilová se tak s tím, co jí život připravil, musela poprat jako lvice.

„Ztráta levé ruky mi značně ztížila celou situaci, protože jsem od narození vyhraněný levák. Ale je pravdou, že postižení ruky u mě málokdo zaznamená. Jak říkají moji fyzio a ergoterapeuti, kteří se mnou dlouhodobě pracují, dokonale klamu tělem. To znamená, že nefunkčnost ruky umím nahradit pomocí jiných svalů a souhybů na těle, že tím velmi dobře maskuji částečnou ztrátu hybnosti ruky,“ říká k tomu Marie Nahodilová.

„Nikdy lidem ze sboru nepřestanu být vděčná za to, jak krásně a se samozřejmostí mě mezi sebe přijali.“
Marie NahodilováMarie NahodilováZdroj: Redakce

To, co se přihodilo, bylo těžkou životní zkouškou jak pro samotnou zdravotní sestřičku, tak i pro její nejbližší. Před sedmi lety zažívala opravdu velmi krušné období, rozpadala se jí rodina. Nakonec došlo k rozvodu a ona se z městysu na okraji Jihlavska odstěhovala do krajského města Vysočiny. Překonat všechna osobní trápení a znovu se nadechnout do lepšího života jí v té době pomohl nový koníček a noví přátelé. Začala zpívat s jihlavským smíšeným pěveckým sborem Melodie. „Nikdy lidem ze sboru nepřestanu být vděčná za to, jak krásně a se samozřejmostí mě mezi sebe přijali,“ neskrývá ani po letech své dojetí Marie Nahodilová.

Pokud se s ní setkáte osobně, je vám jasné, že energie a dobré nálady má sympatická vozíčkářka na rozdávání. Vždyť před několika lety si přidala další aktivitu, která se na první pohled s jejím handicapem spíše vylučuje. Ale je to tak, i vozíčkáři mohou tančit. Dokonce v televizi. Marie Nahodilová na konci listopadu 2016 tančila v soutěžním pořadu StarDance po boku Lucie Hunčárové a Emanuela Ridiho.

Hvězdy v pivovaru tančily pro Paraple. Zleva Dana Batulková, Jan Onder, Marie Nahodilová a Kateřina Baďurová.Hvězdy v pivovaru tančily pro Paraple. Zleva Dana Batulková, Jan Onder, Marie Nahodilová a Kateřina Baďurová.Zdroj: Tomáš Lisý StarDance 2017, kde se Marie Nahodilová objevila ve speciálním díle.StarDance 2017, kde se Marie Nahodilová objevila ve speciálním díle.Zdroj: Tomáš Lisý

A o rok později účinkovala ve speciálním charitativním projektu Hvězdy tančí pro Paraple. Ten je součástí StarDance, který České televizi už pěknou řádku let v sobotu večer zajišťuje vysokou sledovanost. Tancování se věnuje stále, s tanečními kolegy z pořadu StarDance vystupuje pravidelně na různých benefičních a společenských akcích zejména během zimní plesové sezony. „Zpěv i tanec jsou mi lékem na všechny neduhy,“ vysvětluje usměvavá žena.

Před devíti lety se Marii Nahodilové z Jihlavy doslova obrátil život vzhůru nohama. Nešťastný pád z koně ji upoutal na invalidní vozík. Nejenže přestala chodit, ale ještě se jako levačka musela potýkat s částečným ochrnutím levé ruky. Smutná událost poznamenala celou její rodinu, která se nakonec rozpadla. Marie Nahodilová se ale nevzdala. Když jí bylo opravdu nejhůře, pomohl jí nový koníček – začala zpívat s pěveckým sborem. Jak sama říká, na vozíku se doslova rozžila.

Jak se z Marie Nahodilové stala jedna z hvězd StarDance? Nabídku tehdy dostala z Centra Paraple, kam pravidelně každým rokem jezdí na rehabilitační pobyty. Jelikož se jí pořad líbí a dívá se na něj od začátku, bylo celkem jasné, že jiná než kladná odpověď nepřipadá v úvahu.

„Ani na chvíli jsem neváhala, byla to pro mě výzva a zároveň příležitost, jak se revanšovat za pomoc, kterou mi již několik let Centrum Paraple poskytuje. Velmi se mi líbil netradiční nápad České televize a hlavně ten obrovský přesah. Kdy i já jako handicapovaná mohu skrze media pomáhat, a to nejen Centru Paraple a prostřednictvím jejich služeb i ostatním vozíčkářům, ale svým vystoupením mohu motivovat a dát novou naději lidem,“ zmiňuje Nahodilová a dodává k tomu: „Nikdy před tím by mě ani ve snu nenapadlo, že se taneční soutěže sama zúčastním. Být u zrodu, podílet se na přípravách, nahlédnout do zákulisí a setkat se s aktéry pořadu, to je jedinečný zážitek. Jedním slovem nádhera.“

„Nikdy před tím by mě ani ve snu nenapadlo, že se taneční soutěže sama zúčastním." 
StarDance 2017, kde se Marie Nahodilová objevila ve speciálním díle.StarDance 2017, kde se Marie Nahodilová objevila ve speciálním díle.Zdroj: Tomáš Lisý


Spousta zážitků, emocí, tance, zpěvu, nádherného souznění, adrenalinu a dobrodružství, nečekaná překvapení, okouzlující prostředí Horáckého divadla, vstřícnost všech techniků, kteří plnili všechny těžko plnitelné požadavky, tak jedinečný večer popisuje Marie Nahodilová.Nedávno se aktivní zdravotní sestřičce s nějakým tím kolečkem navíc, jak o sobě Marie Nahodilová ráda žertuje, podařilo splnit další sen. Totiž propojit dvě své vášně. Tanec a zpěv. V domovské Jihlavě zorganizovala speciální vystoupení, kde se na jednom pódiu objevil pěvecký sbor Melodie a taneční přátelé ze StarDance – Jan Onder, Dana Batulková a Kateřina Baďurová.

Jak už bylo řečeno, ne vždy bylo pro Marii Nahodilovou, které se v jedné vteřině obrátil život naruby, všechno jen zalité sluncem. Toho si je moc dobře vědoma. Přestože i ona potřebuje pomoc druhých, nedávno se rozhodla, že tu bude pro druhé. Pro ty, co mají stejný osud.

„Zpěv i tanec jsou mi lékem na všechny neduhy.“
Rumaba ve Stardance. Marie Nahodilová si zatančila rumbu s tanečním párem Lucií Hunčárovou a Emanuelem Ridi. Rumaba ve Stardance. Marie Nahodilová si zatančila rumbu s tanečním párem Lucií Hunčárovou a Emanuelem Ridi. Zdroj: archiv ČT

Stala se tak peer mentorem neboli průvodcem. „Jde o speciálně proškoleného muže, nebo ženu s poraněním míchy, který žije na vozíku delší čas, žije aktivně a ve srovnatelné kvalitě života jako zdravý člověk. Chápe, jak těžkou životní situaci poranění míchy přináší. Tento zkušený vozíčkář provází čerstvé vozíčkáře a jeho nejbližší novou životní situací. Pomáhá mu, podporuje ho, motivuje ho a předává také vlastní zkušenost při návratu zpět do plnohodnotného života i se čtyřmi koly,“ uzavírá svůj životní příběh Nahodilová.