Organizace parkování je bezvadná a díky dostatku volné plochy se daří stovky aut odstavit bez problémů. Už z dálky je pak patrné, že v okolí Zámecké stáje Plandry půjde o velkou akci. A dýně jsou v hlavní roli. Na několika hromadách si návštěvníci vybírají oranžovou dýni na halooween podle jednoduchého klíče – čím větší, tím dražší. Stačí mít dvě stovky a zájemce má tykev, kterou stěží unese. Kromě toho mohou návštěvníci sáhnout i po dekorativních dýních.

Tematické je také občerstvení. Největší zájem je o dýňovou polévku a dýňový guláš. Kdo rád zkouší netradiční jídla, ten si objedná plněnou dýni, ve které může být maso a chedar či zelenina a tři druhý sýrů. Sladkou tečkou pak může být dýňový cheescake, štrůdl nebo perník, v obou případech z dýní a jablek. A na zapití dýňový džus, ve studené či teplé variantě. „Syn chtěl kuřecí řízek, ten si ale dává pořád a všude. Měl dýňový guláš a jak mu chutnal,“ usmívá se přímo v jídelním stanu Martina Matoušková. Sama měla dýni se zeleninou a třemi druhý sýrů, kterou také hodnotí jen v superlativech.

Houby Fest Telč není jen výstava. Jde o slavnost s programem na celý víkend.
Ryzec s vůní kokosu nebo hadovka smrdutá. I to ukazuje Houby Fest v Telči

U stánků se pak dá pořídit snad všechno. Třeba hračky, dekorace, oblečení, záclony, mýdlo, ale také med, sýry, uzeniny, koření, sirupy, sladkosti nebo česnek, který je dle tradičních návštěvníků akce mimořádně silný. „Jsem tu potřetí nebo počtvrté. Láká mě občerstvení z dýní a pestrá nabídka všeho možné. Už jsem si koupil česnek,“ sděluje Ctibor Čepička z Jihlavy, který zrovna prochází mezi stánky. Odveze si i dýni? „Tu asi letos brát nebudu, doma zrovna máme, a to nám bude stačit,“ poví s úsměvem.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Své umění zde předvádí umělecký řezbář Martin Šrejber z Pelhřimovska, kterého vyřezávání do dýní nejvíce baví, a i proto má podzim ze všech ročních období nejraději. Překvapivě ale jezdí jen na dýňobraní do Plander. „Je to srdcovka, jsem tu hrozně rád a nabíjí mě být tu mezi lidmi,“ říká. Jak dlouho trvá zkrášlit jednu dýni? „Menší dýně, která má kolem čtyř kilo, nebo i meloun, je otázka několika minut i hodin. Záleží, jestli je to doma, kde na to mám spoustu času, nebo na soutěži, kde je to potřeba udělat za hodinu,“ odpoví mnohoznačně.

Opodál mezitím dětské návštěvníky baví sněhulák Olaf a králík Bing. Další děti se věnují malování či jinému tvoření a zájem je také o kolotoče. Ty jsou na akci dva, a také jeden skákací hrad. „Na hrad to dneska není, beruško. Ty se tam vždycky zpotíš a je chladno. Půjdeš na kolotoč,“ smlouvá jedna máma s dcerkou, která by si ráda zaskákala. Další děti pak dovádí na balících slámy, které jsou přesně za tímto účelem nachystané. Zájem je také o půjčení šlapacích autíček nebo plyšových koní, které se uvádí do pohybu skákáním v sedle.

Ačkoliv to může na první pohled vypadat jako recese, je hobby horsing docela náročný sport.
V Telči závodili na koních. Stačila k tomu plyšová hlava na tyči

Děti si mohou zkusit i střelbu ze vzduchovky nebo z luku, mohly poznávat různé rostliny, stromy, zvířata a jejich stopy nebo si zkusit, jak daleko doskočí. Vedle metru byla vyobrazená zvířata, která také tak daleko skočí. Přemluvit ke skoku se nechá i jeden mladík. Schválně ale snožmo poskočí jen kousek, takových třicet centimetrů. „No jo, blecha, to je přesný,“ smějí se jeho přátelé.

V areálu je pak také výstava historických aut a motorek. Skvosty na čtyřech i dvou kolech si se zájmem prohlíží muži i ženy, o dětech nemluvě. Skupinka mladých dívek se pak fotí před nablýskaným Pontiacem Firebird. Musí dát přeci na Instagramu světu vědět, co vše je na Dýňobraní v Plandrech k vidění. A je toho opravdu hodně.


Nahrává se anketa ...