„Obžalovaný byl uznán vinným ze spáchání přečinu vydírání a přečinu nebezpečného vyhrožování. Odsouzen byl k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání dvaceti měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců,“ informoval předseda senátu pražského soudu Michal Dvořák. Soud také rozhodl, že obžalovaný musí poškozené zaplatit nemajetkovou újmu. V prvním rozsudku to bylo šedesát tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný. Roman Švaňhal se na místě odvolal, státní zástupce Václav Mastný z Třebíče si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Případem se tak znovu bude muset zabývat Městský soud v Praze.

Svatopluk Bena (vpravo) u Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou.
VIDEO: Kolegy v práci zdravil muž ze Žďárska hajlováním. Dostal podmínku

Švaňhal od začátku jakékoli obvinění z násilí vůči své bývalé družce, která byla profesionální houslistkou, odmítá. Obžaloba ho viní z toho, že poškozenou fyzicky, ale především psychicky týral od prosince 2014 do června 2017. Obviněn byl v červnu 2018. Na konci června téhož roku jej tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán zprostil výkonu funkce předsedy i řadového soudce. Obžalobu dostal soud v roce 2019. Poškozená Eva G. z Prahy u soudu uvedla například toto: „Děsivé bylo, že většinou neřval, stál těsně u mě a mluvil potichu. Při tom jsem cítila, jak z něj sálá agrese a zloba. Strašně jsem se ho bála. Většinou to bylo, když jsem zavedla řeč na peníze.“

Ilustrační foto.
Další rána pro školu ve Žďáře: soud musí opět přepočítat ušlou mzdu pro učitelku

Obžalovaný jí měl kromě peněz odpírat auto i výdaje na jídlo. Údajně se také nedostatečně zapojoval do výchovy jejich syna narozeného na konci roku 2014. Bít ji měl například PET lahví.

Švaňhal vše vytrvale popíral. Podle něj jeho družka nezvládala přestěhování z velkoměsta na maloměsto a z toho plynuly vzájemné vztahové problémy. Vztah se proto postupně rozpadal. Soudy nakonec uvěřily poškozené, protože její výpověď souhlasí s ostatními svědeckými výpověďmi a důkazy.

Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že o týrání nešlo a prokázána nebyla ani intenzita. s jakou měl obžalovaný poškozenou údajně týrat. „Pokud soudy čin popsaly jako zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí, jde o nesprávné právní posouzení skutku, byť jinak mohlo být jednání obviněného bezohledné, nevybíravé, svévolné, necitlivé a celkově morálně nepřijatelné jako projev přehnané autoritativnosti, dominance, zlomyslnosti a sebeprosazování,“ konstatoval soudce Nejvyššího soudu Josef Mazák.

Obžalovaná Lenka F.(vpravo) u Krajského soudu v Brně.
Prostitutka ze Žďárska plánovala vraždu manžela. Chtěla dítě do péče a peníze

Nejvyšší soud mimo jiné soudům nižší instance vyčetl jistou neúplnost a jednostrannost hodnocení důkazů v neprospěch obžalovaného. Svědčit o tom má i to, že se soudy náležitě nezabývaly znaleckým posudkem psychiatra Miroslava Skačániho z Jihlavy. Ten dospěl k závěru, že obviněný trpí posttraumatickou stresovou poruchou v důsledku trestního stíhání, opatrovnického sporu i kvůli vzájemným hádkám mezi oběma partnery.