„Návštěvnost v prosinci roku 2015 byla 12 468 lidí. V roce 2014 přibližně 3 500 lidí, v roce 2013 asi 3 900 a v roce 2012 přibližně 3 300 návštěvníků za prosinec. V lednu letošního roku přišlo více než šest tisíc návštěvníků, což je dvakrát až třikrát více než v jiných letech. Takže nový pavilon je pro návštěvníky poměrně velkou atrakcí i během zimy," spočítal mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč.

Tropický pavilon byl slavnostně otevřen přesně 12. prosince loňského roku. Návštěvníci zde najdou na sedmdesát druhů zvířat, tropické klima a také prales. Nechybí krokodýli, hadi, ještěři, pavouci, štíři nebo drápkaté opice. Kůži plazů připomíná i plášť budovy pokrytý mosaznými pláty. Jde vůbec o nejrozsáhlejší investiční akcí v dějinách jihlavské zoo.

Krokodýl Rocco

Nový domov v pavilonu našel například nejstarší obyvatel jihlavské zoologické zahrady vůbec, krokodýl čelnatý Rocco. Roccovi je přes padesát let a měří okolo 210 centimetrů. Tento druh je totiž nejmenším žijícím krokodýlem na světě. Krokodýlí jídelníček je rozmanitý. Jednou za čtrnáct dní dostává potkany, hovězí maso, kuřata nebo králíky. Zajímavostí je také to, že tito krokodýli nejedí ryby, takže Rocco s nimi klidně může plavat v bazénu a ani si jich nevšimne.

Návštěvníci mohou kromě nové expozice pro krokodýly v pavilonu obdivovat také opravdický vrak letadla, který se stal zároveň expozicí. Bydlí v něm baziliškové. „V džungli to tak bývá, že tam ztroskotá nějaké to letadlo. Jde o vrak z letiště v Henčově. Pro jejich neštěstí a pro naše štěstí toto letadlo havarovalo a bylo neopravitelné, tak jsme ho mohli získat. Někdo letadlo v tropickém pavilonu obdivuje, někdo ho haní, mně to přijde jako zajímavý prvek," řekla již dříve ředitelka jihlavské zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Když člověk do nového tropického pavilonu vstoupí, ihned ucítí vlhkost, ta se v pavilonu udržuje díky řece a vodopádu.
Jihlavský tropický pavilon je poslední stavba z projektu s názvem Zoo pěti kontinentů, který stál 135 milionů korun. Náklady na samotný tropický pavilon byly celkem šestatřicet milionů, část šla z fondů Evropské unie.