„K dnešnímu dni tuto nabídku využila jedna pacientka. Pacientky se na pilulku ptají, avšak dle slov lékařů jsou zaskočeny skutečností, že se za ni musí platit, stejně jako za provedenou interrupci," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo. Cena pilulky je 3 500 korun. „Tato varianta interrupce je rozhodně šetrnější než chirurgický zákrok," sdělil Deníku primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Pavel Antonín.

Její podání je možné do 7. týdne těhotenství. Žena absolvuje asi tři kontroly v nemocnici, kdy jsou jí aplikovány pilulky či prováděny kontrolní ultrazvuky i odběry a její zdravotní stav je kontrolován lékaři.

Umělé přerušení těhotenství je již dlouhá léta diskutované téma a v případě potratové pilulky to platí dvojnásob.

Názory se liší

„Politici by podle nich měli vypracovat strategii pomoci těhotným ženám a funkčnosti rodin, přispět k podpoře důstojnosti života od početí po přirozenou smrt a pomoci posílit zodpovědnost otců," myslí si prezident Hnutí pro život Radim Ucháč.

„Muži by se měli chovat zodpovědně. Když jejich partnerka otěhotní, měli by se k celé věci postavit čelem a postarat se o partnerku i dítě, aby nemusela běžet na potrat. Sex není jenom zábava, ale je to i odpovědnost," myslí si Jana Benešová z Havlíčkova Brodu.

„Jsem pro. A všem mravokárcům, zastáncům života za každou cenu vzkážu, myslíte si skutečně, že je krásný život nechtěného dítěte, týraného nebo končícího v dětských domovech anebo v popelnicích? Dítě má přijít do rodiny, která ho skutečně chce. Žena má mít právo rozhodovat o sobě a svém vlastním těle sama. Nechtěné těhotenství a život se špatným partnerem kvůli dítěti je utrpení," míní slečna Denisa ze Světlé nad Sázavou.

Podle Vladimíra Dvořáka, prezidenta České gynekologickoporodnické společnosti, v žádném případě tato pilulka nebude volně dostupná, ba dokonce ji nemohou předepisovat a podávat ani všichni lékaři. Její podání je vázáno na lůžková zařízení nebo nemocnice. To znamená, že ambulantní lékař ji nemůže ani objednat, ani předepsat, ani ženě podat, neboť toto opatření stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Potrat chirurgickým zákrokem se provádí podle Dvořáka v celkové anestezii, která ženu zatěžuje.

Stoupá i riziko infekce a poranění dělohy. Pilulka je k tělu šetrnější, tato rizika odpadají.

Potratová pilulka se skládá celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz, po 36 hodinách se použije čtvrtá. Účinná látka v pilulkách Mifegyne zamezí výživě zárodku, Mispregnol pak donutí tělo jej vypudit. Mezi nežádoucí účinky, které uvádí leták, patří křeče, nevolnost, zvracení, průjem, silné krvácení.